Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

1 tydzień ciąży

To czas, w którym dziecko jest jeszcze zaledwie w sferze planów. Jeśli jesteście pewni, że chcecie być rodzicami, musicie dobrze przygotować się do następnych dziewięciu miesięcy. Sprawdźcie jak…

Pierwszy tydzień ciąży rozpoczyna się od ostatniej miesiączki przed poczęciem. Dbaj o siebie w tym okresie, bo to bardzo ważne dla pomyślnego zapłodnienia.

Decyzja o dziecku i co dalej?

Jeśli obydwoje jesteście pewni, że to odpowiedni czas na dziecko, to już połowa sukcesu. Pamiętajcie jednak – staranie się o malucha musi być przyjemnością. Nie zawsze udaje się za pierwszym razem, ale nie wolno wam się zniechęcać. To ma być przyjemność, a nie walka o zapłodnienie.

Warto obliczyć sobie dni płodne, by zwiększyć prawdopodobieństwo zapłodnienia. Kobieta płodna jest zaledwie przez 36 godzin w ciągu jednego cyklu. Wtedy, dochodzi do uwolnienia komórki jajowej. Co zrobić, by zajść wtedy w ciążę? Powszechnie sądzi się, że pomaga w tym wcześniejsza wstrzemięźliwość seksualna. Nie kochajcie się przez kilka dni przed okresem płodnym. Wtedy hormony w waszych organizmach będą silniejsze i szanse na zapłodnienie się zwiększą.

Jak przygotować się do ciąży?

Pierwszy tydzień ciąży, to „ostatni dzwonek” na przygotowania do ciąży. Warto wybrać się w tym celu do ginekologa. Co może ci zalecić?

  • Zdrowy styl życia. Złe nawyki mogą odbić się na zdrowiu maluszka. Przyszła mama powinna więc koniecznie rzucić palenie i zrezygnować z alkoholu. Ważny jest też odpoczynek. Tuż przed ciążą zwolnij trochę tempo życia. Stres i zmęczenie nie sprzyjają bowiem zapłodnieniu. Nie chodzi jednak o to, żebyś ciągle leżała na kanapie. Chodź na długie spacery, a najlepiej ćwicz.
  • Odpowiednia dieta. Jedz dużo chudego mięsa i ryb. Dodawaj do tego koniecznie dużą ilość warzyw i owoców. Nie musisz się jednak przejadać. Jest to nawet niewskazane. Przyszła mama powinna jeść dla dwojga, a nie za dwoje (dziecko jest przecież maleńkie).
  • Badania. Lekarz powinien zalecić ci wykonania badań, tj. testy na przeciwciała toksoplazmozy, różyczki i cytomegalii. Czasami zaleca się także badania na poziom hormonów tarczycy. Warto także sprawdzić czy grupy krwi rodziców są zgodne. Czasami występuje bowiem konflikt serologiczny, który wymaga odpowiedniej opieki lekarskiej w trakcie ciąży.
  • Lekarstwa pod kontrolą. Tuż przed ciążą, a także w jej trakcie konsultuj z lekarzem przyjmowania wszelkich lekarstw. Niektóre z nich mogą mieć niekorzystny wpływ na poczęcie, a później na rozwój płodu.
  • Kwas foliowy. Wielu lekarzy zaleca jego przyjmowanie. Sprzyja on rozwojowi dziecka i zapobiega powstawaniu np. wad układu nerwowego.
  • Wizyta u dentysty. Tuż przed ciążą warto wyleczyć zęby. W jej trakcie bowiem szybciej się psują, a ich leczenie np. ze znieczuleniem może być niewskazane.

Jak czuje się przyszła mama w 1 tygodniu ciąży?

To czas, w którym większość kobiet planujących dziecko zmaga się ze zwykłym dolegliwościami typowymi dla miesiączki. Właśnie w pierwszym tygodniu ciąży będziesz miała bowiem ostatnią miesiączkę przed około roczną przerwą na ciążę i połóg (jeśli będziesz karmiła piersią, wystąpienie miesiączki opóźni się nawet o kilka miesięcy). W tym tygodniu ciąży możesz oczywiście odczuwać bóle podbrzusza. Rozdrażnienie typowe dla miesiączki może się dodatkowo zwiększyć w związku ze stresem, jaki możecie odczuwać obydwoje w związku ze staraniami o dziecko.

Jak obliczyć „wiek ciążowy”?

Rozróżnia się dwa sposoby obliczania „wieku” maleństwa w twoim brzuchu”:

  • tradycyjny – to pierwszy dzień ostatniej miesiączki (większość lekarzy stosuje tę metodę obliczania, dlatego koniecznie zapamiętaj ten dzień),
  • od daty zapłodnienia – jeśli obierzesz tą metodę, twój maluch będzie o około dwa tygodnie młodszy (to bowiem data w okolicach dni płodnych po ostatniej miesiączce).

Jak rozwija się maleństwo?

Na razie ma jeszcze dwie części – tę w twoim organizmie i tę u partnera. To przecież plemnik i komórka jajowa, które choć świetnie do siebie pasują, to nawet się jeszcze nie spotkały. Mają na razie razem mniej więcej jedną dziesiątą milimetra.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 1 tydzień ciąży

Natalia Kosznik

Tematy:

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość