Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

10 produktów które obniżą Twój cholesterol

Poniżej prezentujemy listę 10 najlepszych produktów jakie warto dołączyć do diety aby obniżyć swój cholesterol.

1. Orzechy włoskie

Badania z 2004 pokazują, że u osób które jadły orzechy włoskie spadał całkowity cholesterol jak i cholesterol zły (LDL).

Orzechy zawierają korzystne dla serca kwasy tłuszczowe omega-3.

2. Shiitake, twardziak jadalny

W Polsce rzadko spotykany grzyb który ma bardzo dobre właściwości lecznicze. Japończycy uważają shiitake za eliksir życia.

Shiitake zawiera aktywny składnik eritadenine który podawany zwierzęta obniżał ich poziom cholesterolu. Im więcej zwierzęta otrzymywały eritadenine tym cholesterol bardziej spadał.

3. Soja niegotowana

Najnowsze badania dowodzą, że jedzenie dwóch porcji biała z soji może obniżyć cholesterol nawet do 9% - musi to być soja niegotowana.

4. Borówki

Naukowcy określili, że w borówkach znajduje się przeciwutleniacz (pterostilbene) podobny do tego z winogron czy czerwonego wina (resveratrol). W badaniach na zwierzętach wykazano, że skutecznie obniża poziom cholesterolu.

5. Łosoś

Ryba ta jest szczególnie dobrym źródłem kwasów omega-3 które odpowiadają za obniżanie złego cholesterolu (LDL), a podniesienie dobrego (HDL).

6. Czosnek

Liczne badania wykazały, że jedzenie czosnku obniża poziom cholesterolu LDL (złego), a podnosi HDL (dobrego).

7. Awokado

U osób których dieta była bogata w awokado przez jeden tydzień stwierdzono znaczący spadek poziomu cholesterolu LDL, cholesterol HDL wzrósł o 11%.

8. Fasola

Fasola i inne rośliny strączkowate są bogate w błonnik który skutecznie eliminuje cholesterol.

9. Jabłka

Jabłka są bogatym źródłem przeciwutleniaczny jak i pektyn. Według licznych badań skutecznie obniżają poziom złego cholesterolu.

10. Zielone warzywa

Uczestnicy badania którzy jedli cztery lub więcej porcji owoców i zielonych warzyw mieli znacznie mniejszy poziom złego cholesterolu w porównaniu z uczestnikami którzy jedli mniej porcji. Szczególnie dobra okazała się kapusta włoska i szpinak.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Wow (Gość)

  Cholesterol można obniżyć również kiwi i grejfrutami!! Kiedyś yeż miałem cholesterol 280 i miałem 10lat teraz mam 15 i te owoce tak jak i warzywa obniżyły mi poziom cholesterolu!!!POLECAM!! Teraz mam 183 cholesterolu!! :)

 2. sewa (Gość)

  183 to jak na twoj wiek za dużo !!!

 3. editwil

  Super, nawet nie wiedziałam. A więc dużo jabłek :D Przynajmniej je lubię :)

 4. lawid

  Dobrze że lubie czosnek i dodaję wszędzie gdzie się da.

 5. maijka (Gość)

  Nie da się zmniejszyć cholesterolu dietą bo 80% produkuje wątroba a tylko 20% wchodzi pokarmem.
  Poza tym cholesterol nie jest szkodliwy a wręcz zbawienny i nie ma dowodu który mówi że powoduje choroby serca czy układu krwionośnego. Jego wyższe stężenie jest zazwyczaj reakcją na stany zapalne w organiźmie - podobnie jest z naroślami w tętnicach - udowodniono, że cholesterol jest tam kierowany gdy zachodzą stany zapalne.
  Natomiast choroby serca i zawały powodują to trójglicerydy - sprawdźcie sobie w wikipedii nawet. A tam znalazłam też ten link o cholesterolu do strony "Zioła i przyprawy"

 6. morgi (Gość)

  Na stronie www. naturala. pl/tag/157/obnizenie_cholesterolu jest więcej o obniżeniu cholesterolu, ale naturalnymi sposobami

 7. Werra247 (Gość)

  Drogie panie odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak potrzebujecie cos na motywacje, poszukajcie sobie w gogle; odchudzanie przed i po by sasetka