Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

10 tydzień ciąży

Od teraz u dziecka powstaje aż 1 milion nowych neuronów na minutę. Błyskawicznie rozwija się też jego mózg. Ty natomiast zbliżasz się do końca pierwszego trymestru, a to oznacza dużo dobrych wiadomości. Niedługo, wiele nieprzyjemnych dolegliwości ciąży ustanie, a inne przestaną być tak częste.

Co zmienia się w twoim ciele?

Twoja macica ciągle rośnie, przez co masz coraz większy obwód w talii. Brzuszek powoli się powiększa, ale na razie nie widać tego w ubraniu. Różnicę zauważysz zapewne tylko ty i twój partner. Rosną także twoje piersi, są nabrzmiałe. Być może niezbędny będzie zakup większych biustonoszy.

Zmienne nastroje, senność i znużenie. Chyba już się do nich przyzwyczaiłaś? To dobrze, bo u wielu kobiet w 10 tygodniu ciąży pogarszają samopoczucie także duszności i krwawienie z nosa. Jeśli więc wystąpią też u ciebie – nie ma powodu do niepokoju.

Jak rozwija się dziecko?

Mózg malucha jest już ukształtowany, chociaż nadal ulega podziałom na części. W tym tygodniu ciąży pojawiają się też zawiązki zębów (jest ich 20), a raczej zębodoły, w których kiedyś będą maluchowi rosły ząbki. Kształtuje się też podniebienie, a na języku powstają kubki smakowe. Większość organów wewnętrznych już powstało, ale nie wszystkie jeszcze działają. Tak jest chociażby z łożyskiem. Ukształtowana jest za to pępowina, przez którą już zaczyna płynąć krew.

Jak wygląda dziecko?

Twarz płodu zaczyna się zmieniać i upodabniać do dzieciątka, które urodzisz. Oczka zbliżają się do siebie. Dalej kształtują się uszy i usta. W 10. tygodniu zanikają błony pomiędzy paluszkami. Wyraźnie ukształtowane są także stawy skokowe i nadgarstki. Płód ma teraz około 3,5 do 4 cm. Waży 5 gramów.

Jak zachowuje się maluch?

Dzięki rozwojowi układu nerwowego, dziecko ma większą możliwość poruszania się w twoim brzuchu. Umie już ruszać rączkami i nóżkami, a więc czasami możesz czuć jego delikatny dotyk od środka. Niestety, na razie jest na tyle nieznaczny, że łatwo go pomylić chociażby z procesem trawienia. Możesz jednak próbować nawiązać kontakt z maluchem. Postukaj delikatnie palcem w brzuch – to go połaskocze i być może poczujesz jego ruch.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 10 tydzień ciąży

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość