Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

11 tydzień ciąży

Twoje rozwijające się dziecko jest teraz wielkości limonki. Od tej chwili zacznie rozwijać się błyskawicznie. Ty natomiast powinnaś czuć się coraz lepiej. Poranne mdłości i wymioty zanikają, a to za sprawą coraz lepiej działającego łożyska.

Co zmienia się w twoim ciele?

11 tydzień ciąży to zarazem początek drugiego trymestru. Wiele kobiet w tym okresie przybiera na wadze od 1 do 2 kilogramów. Są jednak i takie, które chudną z powodu ciągłych mdłości. Te jednak powinny już powoli ustawać – dzięki coraz lepszej pracy łożyska.

Co możesz odczuwać?

  • Dłonie i stopy są cieplejsze. To za sprawą szybszego przepływu krwi, który następuje w drugim trymestrze ciąży.
  • Rumieńce. To objaw zwiększenia objętości krwi w ciąży.
  • Większe łaknienie i pragnienie. Dziecko zaczyna rosnąć jak na drożdżach, a więc twój organizm zużywa więcej energii. Powstrzymaj jednak nagłe ataki zachcianek i nie jedz za dwoje, ale dla dwojga! Ani dla ciebie, ani dla dziecka, nie jest zdrowo byś zbytnio utyła w ciąży.
  • Huśtawki nastrojów. Gospodarka hormonalna szaleje przez całą ciążę. Pamiętaj o tym, by nie zrażać do siebie najbliższych i proś ich o wyrozumiałość.

Jak rozwija się dziecko?

Wszystkie najważniejsze narządy (serce, wątroba, jelita, nerki i płuca) są już ukształtowane, a pod koniec tygodnia zaczną normalnie funkcjonować. Teraz już tylko będą rosły wraz z dzieckiem i staną się proporcjonalne do narządów dorosłego człowieka (na razie chociażby wątroba jest ogromna – zajmuje większość miejsca w brzuszku płodu). Krew krąży już po całym ciele malucha, dzięki sercu, które ją pompuje. Z jego pomocą, przez pępowinę krew dostarczana jest także do łożyska. Formują się także jądra lub jajniki. Na paluszkach dziecka pojawiają się paznokcie, a na jego oczach tęczówki potrzebne do chronienia przed światłem docierającym do twojego brzucha.

Jak wygląda dziecko?

Ma dużą głowę (stanowi połowę jego długości) i stosunkowo krótkie rączki i nóżki. Podbródek malucha odsuwa się od szyi, która staje się coraz bardziej prosta. Jego twarz powoli się zaokrągla – to już początek powstawania rysów twarzy podobnych do twoich lub do ojca. Skóra dziecka nabiera barwnika. Całe waży już 8 g i ma około 5 cm.

Jak zachowuje się maluch?

Potrafi już ssać, ziewać i przełykać. Jego główne zajęcie to otwieranie i zamykanie ust, albo prostowanie i zginanie rączek i nóżek.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 11 tydzień ciąży

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość