Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

12 tydzień ciąży

Dziecko podwaja wymiary, które nabyło w ostatnich trzech tygodniach. Ale na rośnięciu zmiany się nie kończą. Ty sama możesz je odczuwać – wszystko dlatego, że dotychczasową rolę hormonów w ciąży przejmuje łożysko. Twój organizm będzie więc odciążony i rozpocznie się przyjemniejszy okres ciąży.

Co zmienia się w twoim ciele?

Twoje kształty mogą się wyraźnie zaokrąglić – wszystko przez to, że w dynamiczny sposób rośnie dziecko w twoim brzuchu, a on sam się podnosi ponad linię kości łonowej. Wiele kobiet obserwuje wzrost tkanki tłuszczowej w okolicach bioder i ud – to naturalny mechanizm obronny organizmu walczącego o donoszenie ciąży. Oprócz tego, twoje sutki stają się jeszcze ciemniejsze. Możesz także już zaobserwować pojawienie się pionowej, brązowawej kreski od pępka do spojenia łonowego (to typowy wygląd brzucha ciężarnej kobiety).

Co możesz odczuwać?

  • Nudności i wymioty ustają. To dzięki łożysku, które przejmuje funkcje twoich hormonów w ciąży. Dzięki temu hormony już tak nie szaleją, a twoje samopoczucie się stabilizuje.
  • Pojawia się zgaga. Na miejsce nudności pojawia się inna dolegliwość przewodu pokarmowego typowa dla ciąży. Zgaga doskwiera co czwartej ciężarnej. Aby z nią wygrać możesz, np. jeść mniej, ale częściej i podjadać produkty bogate w wapń tj. migdały, czy produkty mleczne. Warto też unikać ostrych potraw i sypiać na lewym boku. Dlaczego? W tej pozycji następuje lepszy przepływ krwi i składników odżywczych do organizmu dziecka. Takie ułożenie ciała podczas snu ułatwi także nerkom oczyszczanie organizmu z zanieczyszczeń.
  • Uwaga! Omdlenia. Pojawiają się przez skoki ciśnienia. Unikaj więc wchodzenia na stołki i drabiny, czy chodzenia w butach na wysokich obcasach.

Jak rozwija się dziecko?

Od 12 tygodnia ciąży lekarze zaczynają nazywać dziecko płodem. Wreszcie diametralnie spada ryzyko poronienia. To okres, w którym dziecko zaczyna być coraz bardziej ruchliwe dzięki rozwojowi mięśni i zwiększonej ilości wód płodowych. Dzieje się też wiele w wewnętrznym rozwoju płodu. Przysadka mózgowa zaczyna produkować pierwsze hormony. Rozwijają się zewnętrzne organy płciowe, ale jeszcze nie są zauważalne podczas badania USG. Działanie rozpoczyna też układ trawienny. Na razie jednak to jedynie „ćwiczenia” polegające na trawieniu połkniętych wód płodowych. Mięśnie jelit dalej się rozwijają i „trenują” perystaltykę. Wykształcają się też struny głosowe – dziecko w twoim brzuchu może już wydawać pewne dźwięki, popłakiwać.

Jak wygląda dziecko?

Uszka malucha są już położone, jak u noworodka – po bokach głowy. Kształtują się też rysy twarzy – dziecko ma już wydatny nosek i podbródek. Powstają także cebulki włosów na jego ciałku. Na czubkach paluszków są już paznokcie. Nóżki i rączki są coraz bardziej proporcjonalne do reszty ciała. 12 tydzień ciąży to czas, kiedy dziecko bardzo szybko rośnie. Teraz ma już około 6 cm i waży nawet 12 g.

Jak zachowuje się maluch?

Ma coraz większy zakres ruchów – macha rączkami i nóżkami. Porusza palcami i ma nowe, ulubione zajęcie – ssanie kciuka (można to nawet dostrzec podczas badania USG). Dziecko zaczyna też reagować na bodźce, potrafi odczuwać przyjemny dotyk, ale też ból. Podczas mocniejszego dotyku po brzuchu możesz poczuć jak gwałtownie porusza całym ciałkiem.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 12 tydzień ciąży

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość