Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

13 tydzień ciąży

Moja mała brzoskwinko – tak możesz teraz mówić do swojego malucha, bo właśnie takich jest rozmiarów. Zaczyna funkcjonować coraz lepiej, jego poszczególne organy działają już w sposób coraz bardziej przybliżony do organów noworodka. A ty? Możesz odetchnąć z ulgą, bo życie dziecka jest dużo bardziej stabilne niż wcześniej.

Co zmienia się w twoim ciele?

Twoje ciało zaczyna się zaokrąglać w przygotowaniach na poród, dlatego z pewnością twoje kształty są teraz bardziej kobiece. Twoje piersi jeszcze się powiększą i możesz zauważyć na nich niebieskie naczynia krwionośne. Pojawia się też niewielki brzuszek, bo macica zaczyna lekko wystawać poza spojenie łonowe. Aby zadbać o siebie i malucha zacznij jeść trochę więcej białka niż zwykle (o około 60 – 80 gramów).

Co możesz odczuwać?

To już koniec I trymestru ciąży, a więc dolegliwości tj. nudności czy bóle głowy powinny ustać. Znacznej poprawie ulegnie też stan skóry i włosów – to czas tego rozkwitu w czasie ciąży, o którym często się mówi. Na dodatek, wiele kobiet od 13 tygodnia ciąży ma nagły przypływ energii. Nie zapominaj się jednak i zbytnio nie forsuj. Owszem, ryzyko poronienia jest już mniejsze, ale nadal powinnaś dbać o siebie i malucha.

Jak rozwija się dziecko?

Organizm malucha skończył już pracę nad budową poszczególnych części organizmu. Teraz więc zabierają się one do pracy. Wątroba wydziela żółć, trzustka insulinę, a nerki mocz (wydalany do płynu owodniowego), z którym wydzielane są zbędne produkty przemiany materii. W dziąsłach dziecka, oprócz zawiązek ząbków mlecznych, pojawiają się także zawiązki zębów stałych. Następuje także proces kostnienia – stawy i kości dziecka zaczynają być coraz twardsze.

Jak wygląda dziecko?

Główka stanowi już coraz mniejszą część całego ciałka, a więc dziecko robi się bardziej proporcjonalne. Wzmocnione mięśnie szyi pozwalają maluchowi na obracanie coraz bardziej ludzką główką. Cała skóra pokryta jest delikatnym meszkiem, bo w zeszłym tygodniu powstały cebulki włosowe. Maleństwo naprawdę przypomina już dziecko. Waży około 25 gram i ma od 6 i pół do 7 i pół cm.

Jak się zachowuje maluch?

Łatwiej byłoby wymienić, czego nie robi. Od 13. tygodnia stał się bowiem wyjątkowo aktywny. Zjada już pierwsze „słodycze”. Wykształtował się zmysł smaku, a wody płodowe niektórych kobiet są słodkie – maluch więc korzysta z okazji wypróbowania swoich kubków smakowych. Dzięki mazi, która pojawiła się w stawach dziecka, zwiększa się płynność jego ruchów. Zdarza mu się „bawić” pępowiną delikatnie ją pociągając. Dalej lubuje się w ssaniu kciuka, umie fikać koziołki i kręcić głową. Czasami też przytula się do ścian pęcherza płodowego. Jeszcze jednak tego nie poczujesz, bo wody płodowe skutecznie tłumią ruchy malucha.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 13 tydzień ciąży

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość