Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

14 tydzień ciąży

Gratulacje! Dotarliście razem z maluchem do II trymestru ciąży. Przygotuj się więc na szybszy wzrost brzuszka. Jeśli jesteście z partnerem ciekawi płci dziecka – teraz da się już ją rozpoznać. Oprócz tego u malucha bardzo intensywnie rozwija się mózg i układ kostny.

Co zmienia się w twoim ciele?

Macica jest coraz wyżej – teraz wznosi się około 14 cm nad górną krawędzią kości łonowej. Szybko też rośnie, by pomieścić twojego malucha –ma wielkość grejpfruta. Od teraz, przy każdej wizycie u lekarza prowadzącego ciążę, będzie on mierzył wielkość twojej macicy poprzez pomiar od kości łonowej do tzw. szczytu macicy. Nie zdziw się więc, bo to jedna z metod sprawdzania czy ciąża przebiega prawidłowo. Przez to, że rośnie ci brzuszek, w 14 tygodniu ciąży z pewnością pojawi się na nim pionowa kreska zwana linią Negra (to objaw hormonalny ciąży).

Co możesz odczuwać?

Radość z ciąży! Wreszcie skończył się okres dolegliwości pierwszego trymestru, a twój brzuch jeszcze nie urósł na tyle, by zacząć ci przeszkadzać. Dla wielu kobiet to też początek prawdziwego utożsamiania się z przyszłym macierzyństwem – brzuszek troszkę urósł, więc twoje bycie mamą się unaocznia.

I tu kolejna dobra wiadomość! Jeśli chcecie z partnerem wiedzieć, czy to chłopiec, czy dziewczynka, macie szansę. Doświadczony ginekolog, na tym etapie ciąży powinien już rozróżnić płeć dziecka! Maluch rozwija się płciowo poprzez opuszczenie jajników do miednicy – u dziewczynek, lub pojawienie się gruczołu prostaty – u chłopców. Dziecko staje się też coraz bardziej wrażliwe na dotyk poprzez znaczący rozwój nerwów w 14. tygodniu ciąży. Następuje zrośnięcie podniebienia – możesz to przyspieszyć łykając kwas foliowy. Dalej intensywnie rozwija się mózg – co minutę powstaje w nim 250 tys. nowych komórek nerwowych.

Jak wygląda dziecko?

Na głowie dziecka pojawiają się pierwsze włoski – bardziej lub mniej bujne (zależy to chociażby od genów, jakie ma po rodzicach). Maluch nadal zmieściłby ci się na dłoni. Waży od 18 do 25 gram i ma długość od 7 i pół do 9 cm.

Jak się zachowuje maluch?

Cały czas zajmuje mu ćwiczenie mimiki – marszczenie noska i brwi, wykrzywianie ust itd. Maluch uczy się też oddychać, choć na razie nie połyka powietrza, ale płyn owodniowy. Cały czas pasjonuje się ssaniem palca – to dobrze, bo umiejętność ssania dla noworodka jest niezbędna.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 14 tydzień ciąży

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość