Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

15 tydzień ciąży

Brzuch nie przestaje rosnąć – to odpowiedni czas na zakup ciążowych ciuszków. Maluszek dalej się rozwija i stajesz mu się coraz bliższa – słyszy twój głos, burczenie w brzuchu, czuje silniejszy dotyk. Wyglądem dziecko zaczyna przypominać prawdziwego bobasa – jego nóżki się wydłużają, rysy wysubtelniają. Nadal jest jednak malutkie i nie ma tłuszczyku.

Co zmienia się w twoim ciele?

Dno macicy jest teraz w połowie wysokości pomiędzy kością łonową, a pępkiem. Twoje serce zwiększyło swoją objętość. Teraz produkuje o 20 proc. więcej krwi niż przed zajściem w ciążę. Wszystko po to, żeby dostarczyć maluchowi potrzebną mu ilość tlenu.

Co możesz odczuwać?

  • Szybkie skurcze macicy. To tzw. skurcze Braxtona Hicksa. Są bezbolesne. Mają cię przygotować do nadchodzącego porodu.
  • Zaparcia. Pojawiają się na skutek działania progesteronu i nacisku macicy na jelita. Możesz je zniwelować jedząc dużo owoców i warzyw zawierających spore ilości błonnika.
  • Skóra jest gładsza i bardziej promienna. To dzięki zwiększonej ilości krwi krążącej po twoim ciele.
  • Obrzęki stóp i dłoni. Może być to wynik ucisku rosnącej macicy na żyły miednicy. Gdy doskwiera ci opuchlizna nóg, staraj się dużo leżeć z nogami do góry. Warto też wypijać co najmniej 2 litry płynów dziennie.

Co powinnaś teraz zrobić?

Zacznij kompletować ciążową garderobę – od 15 tygodnia ciąży twój brzuch będzie teraz rósł ze zdwojoną prędkością. Pamiętaj, że ciążowe ubrania powinny być nie tylko wygodne, ale i kobiece. Musisz czuć się w nich dobrze i atrakcyjnie. Warto wybrać te z rozciągliwych tkanin – kupuj legginsy, tuniki i sukienki odcinane pod biustem. Niektóre z nich mogą przydać ci się jeszcze po porodzie – zanim brzuch nie powróci do formy sprzed ciąży.

Jak rozwija się dziecko?

Następuje dalszy rozwój narządów słuchu. Uszy dziecka się rozwijają – następuje twardnienie kosteczek. W dalszym ciągu jednak maluch nie odbiera dźwięków za ich pomocą, bo brakuje odpowiednich ośrodków w mózgu. Oprócz tego, włoski dziecka nabierają pigmentu – zwłaszcza jeśli geny zadecydują o ich ciemnym kolorze.

Jak wygląda dziecko?

Zaczyna już przypominać noworodka, ale nadal brakuje mu tłuszczyku. Nóżki już są dłuższe od rączek. Na ciałku pojawia się meszek, na główce włoski, a także brwi i rzęsy. Maluch ma już od 10 i pół do 11 i pół cm. Waży około 50 gramów.

Jak zachowuje się maluch?

Cały czas ćwiczy swoje mięśnie robiąc przeróżne „wygibasy”. Raz „stoi na głowie”, innym razem „siada”. Ciągle macha nóżkami i rączkami i uwielbia ssać kciuk.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 15 tydzień ciąży

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość