Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

16 tydzień ciąży

Niektóre mamy, zwłaszcza te szczuplejsze i wieloródki, mogą już odczuwać delikatne ruchy dziecka. Całe ciałko malucha pokrywa dość gęsty puszek. Oprócz tego, dalej rośnie ci brzuch, bo malec może mieć już niecałe 12 cm.

Co zmienia się w twoim ciele?

Macica cały czas się rozrasta, by pomieścić coraz większe dziecko. Rośnie również łożysko, a płyn owodniowy ma coraz większą objętość. Lekarz wyczuje dno macicy na wysokości około 7 cm poniżej pępka. Często w 16. tygodniu ciąży puchnie też błona śluzowa w nosie. U niektórych kobiet nadal rosną piersi, być może więc będziesz musiała wymienić bieliznę.

Co możesz odczuwać?

  • Krwawienie z nosa. Często pojawia się też uczucie zatkanego nosa. Wszystko przez rosnący poziom hormonów. Progesteron i estrogen mogą powodować obrzęk w śluzówce nosa.
  • Bóle pleców. To z powodu powolnej zmiany środka ciężkości. Często też przyczyną mogą być problemy ze snem – to naturalne, twój brzuch rośnie, a ty musisz przyzwyczaić się do spania w innej pozycji.

Co powinnaś teraz zrobić?

  • Nawilżanie powietrza. Zapewni ci to ulgę przy zatkanym nosie i pomoże zlikwidować krwawienia z nosa. To także bezpieczna alternatywa dla kropli do nosa, które są w ciąży niewskazane.
  • Naucz się spać na boku. To najkorzystniejsza pozycja dla kobiet w ciąży. Spanie na plecach może powodować bóle pleców, a co ważniejsze – wzrost ciśnienia w żyle głównej, przez którą krew wraca do serca. Z kolei spanie na brzuchu będzie stawało się niewygodne i dla ciebie i dla malucha. Wyjątkowo korzystne jest ponadto spanie na lewym boku – poprawia krążenie i zapobiega opuchliznom, które dokuczają ciężarnym.

Jak rozwija się dziecko?

Nasada pępowiny przesuwa się w dół brzucha – jest bliżej miejsca, w którym później będzie pępek. W tym tygodniu wzmacniają się mięśnie dziecka. Dzięki temu częściej i bardziej gwałtownie rusza głową i kończynami. Pęcherz moczowy maluch opróżnia się co około 40 minut.

Jak wygląda dziecko?

Twarz dziecka ma coraz bardziej ludzkie cechy. Uszy i nosek dziecka są już ukształtowane. Ten drugi nabrał już właściwego kształtu. Jest teraz zadarty i nieco spłaszczony – po to by ułatwić mu po porodzie ssanie piersi matki. Ciałko malca jest pokryte gęstym meszkiem, więc wygląda jak malutka małpka. Główka jest nadal duża – zajmuje 1/3 części całego ciała. Uszy dziecka są już ukształtowane, ale najpewniej na razie jeszcze odbiera ono dźwięki przez ciało (wyczuwając wibracje). Całe ciało ma już od 11 i pół do 13 i pół cm i waży około 85 gram.

Jak zachowuje się maluch?

Dzięki wzmocnieniu mięśni porusza się coraz dynamiczniej. Często też ziewa, ssie palec, wygina coraz mocniejszy kręgosłup.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 16 tydzień ciąży

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość