Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

17 tydzień ciąży

Zbliża się okres intensywnego wzrostu malucha. Nabiera on tkanki tłuszczowej, która sprawia, że coraz bardziej przypomina wyglądem noworodka. Dla ciebie natomiast to niezbyt korzystny czas. Możesz odczuwać dolegliwości związane z gromadzeniem płynów w organizmie.

Co zmienia się w twoim ciele?

Macica rozwija się w jamie brzusznej, daleko od miednicy. Przez to, twój brzuch coraz mocniej się zaokrągla, talia zanika, a kilogramy przybywają. Na twojej skórze mogą pojawić się przebarwienia, a brązowa, pionowa kreska nad pępkiem stanie się jeszcze ciemniejsza. Nie panikuj! Plamy na ciele znikną niedługo po porodzie.

Co możesz odczuwać?

Twoje samopoczucie będzie korzystne. Wiele kobiet ma nagły przypływ energii. Nie oznacza to jednak, że wszelkie dolegliwości zanikną. Cały czas możesz mieć bardzo wysokie ciśnienie krwi, a co za tym idzie, mogą ci dokuczać krwawienia z nosa. W 17. tygodniu ciąży normalne jest gromadzenie się płynów w organizmie. Typowa dla tego okresu jest więc potliwość, katar i zwiększona produkcja wydzieliny pochwowej.

Co powinnaś teraz zrobić?

Aby skutecznie walczyć z dolegliwościami początku drugiego trymestru ciąży koniecznie kup antyperspirant i wkładki higieniczne. Wybieraj jednak te najbardziej naturalne, najlepiej bezzapachowe. Nie będą one drażniły wrażliwego węchu ciężarnej, nie podrażnią okolic intymnych, a także nie wpłyną źle na rozwój dziecka. Nadal możesz nawilżać powietrze w swoim domu (by powstrzymać krwawienia z nosa).

Jak rozwija się dziecko?

Serce malca pracuje bardzo intensywnie – pompuje nawet 24 litry krwi w ciągu doby. Bije dwukrotnie szybciej niż twoje! Bardzo pracowite są też nerki – ciesz się, że na razie nie musisz przewijać swojego dziecka. Siusia ono bowiem co 40 minut. Mózg wytwarza kolejne zwoje, działa więc coraz lepiej. Dzięki temu dziecko odbiera już sygnały dźwiękowe z zewnątrz twojego ciała. W 17. tygodniu ciąży ostatecznie kształtują się organy płciowe. U dziewczynek powstają teraz jajowody, macica, wargi sromowe i pochwa.

Jak wygląda dziecko?

Nabiera tłuszczyku, który po porodzie będzie utrzymywał ciepłotę ciała. Tworzą się już cechy indywidualne. Na dłoniach malucha powstają chociażby linie papilarne. Na ciągle zarośniętych powiekach pojawiają się rzęsy. Ciałko cały czas jest pełne miękkiego meszku (languo). Dziecko jest już coraz wyższe – ma od 12 do 17 cm i cięższe – waży około 140 gram.

Jak się zachowuje maluch?

Jest coraz wrażliwsze na dotyk i dźwięk. Słyszy już głosy rodziców i ich dotyk. Czasami reaguje na nie gwałtownymi ruchami. Dziecko ćwiczy także ruchy oddechowe, choć w rzeczywistości pobiera tlen z twojego organizmu – przez pępowinę.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 17 tydzień ciąży

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość