Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

18 tydzień ciąży

Rano i wieczorem możesz już wyczuwać gwałtowne ruchy dziecka. Wielu przyszłym mamom zaczynają dokuczać bóle kręgosłupa. A maluch? Ma się świetnie – rozwija się i rośnie. Ma już około 16 cm.

Co zmienia się w twoim ciele?

Wraz z rosnącym brzuchem przenosi się twój środek ciężkości. Normalne staną się więc bóle kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym, który jest najbardziej wygięty u ciężarnych.

Co możesz odczuwać?

Wiele matek umie już rozpoznać ruchy dziecka. Najłatwiej wyczuć je rano, albo wieczorem – gdy leżysz lub spokojnie siedzisz. W ciągu dnia maluch jest uśpiony przez twoje ruchy – są dla niego jak przyszłe kołysanie na rękach czy w wózku. To te przyjemne aspekty. Pojawią się jednak również niemiłe odczucia takie jak bóle mięśni czy stawów – to wynik działania hormonów ciążowych.

Co powinnaś teraz zrobić?

Uważaj na równowagę. Przez przeniesienie środka ciężkości możesz mieć lekkie problemy z koordynacją. Postaraj się więc mieć ważne rzeczy pod ręką, by nie sięgać po nie np. stając na stołku. Przyda się także zakup wygodnych butów, oczywiście na płaskim obcasie. Najlepiej wybierz nieco większy rozmiar, bo twoje stopy będą miały coraz większą skłonność do puchnięcia.

Dbaj o odżywianie. Od połowy czwartego miesiąca ciąży, przyszła mama powinna dużo bardziej dbać o to co je. Dziecko potrzebuje teraz całej gamy składników odżywczych. Dieta musi być pełna warzyw i owoców, ale potrzebne jest też białko, tłuszcze i węglowodany. Nie rezygnuje więc z żadnego rodzaju pokarmu.

Jak rozwija się dziecko?

18 tydzień ciąży to czas, kiedy krew zaczyna być już produkowana przez szpik kostny. W mózgu powstaje też mapa ruchowa i czuciowa ciała. Narządy wewnętrzne się udoskonalają. W układzie pokarmowym powstają gruczoły trawienne (jelito grube przenosi się do tylnej części brzucha), a w płucach (to narząd, który rozwija się na samym końcu) – tworzą się pęcherzyki płucne. Poprzez dalszy rozwój układu trawiennego, formuje się pierwsza kupa twojego dziecka – smółka.

Jak wygląda dziecko?

Na ciele dziecka pojawia się coraz więcej tłuszczyku, ale jego skóra nadal jest cieniutka. Przybrała też czerwonawy kolor i nadal jest na niej meszek – languo. Maluch na około 16 cm i waży nawet 170 gram.

Jak zachowuje się maluch?

Wykonuje mnóstwo ruchów – krzyżuje ręce i nogi, macha nimi, ćwiczy mimikę. Wszystko to potrzebne jest do prawidłowego rozwoju mięśni. Nadal jego ulubioną rozrywką jest ssanie kciuka i połykanie płynu owodniowego (zwłaszcza jeśli jest słodki). Niedawno odkryto też, że już na tym etapie dziecko może wydawać dźwięki za pomocą krtani. Na razie to tylko dźwięczne wibracje, ale już możesz próbować „rozmawiać” ze swoim dzieckiem.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 18 tydzień ciąży

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość