Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

19 tydzień ciąży

Twoje dziecko reaguje już na twój ruch, dotyk, dźwięki i światło. Możesz więc czuć, jak wierci się w twoim brzuchu. Oprócz tego mogą pojawić się także mniej przyjemne odczucia, tj. drętwienia, skurcze i opuchlizna nóg.

Co możesz odczuwać?

  • Opuchlizna nóg. Wiele kobiet skarży się na opuchnięte stopy w ciąży. Dolegliwość ta pojawia się w okolicach 19 tygodnia ciąży. Powodem zazwyczaj jest zatrzymywanie się wody w organizmie ciężarnej. Może się okazać, że twoja stopa powiększy się o rozmiar. Często też zdarza się, że po ciąży numer buta pozostaje większy.
  • Bóle pleców. Typowym odczuciem tego okresu jest także ból pleców spowodowany obciążeniem kręgosłupa przez rosnący brzuszek ciężarnej. Skuteczną metodą walki z podobnymi bólami są zajęcia na basenie. Niedobrze jednak, byś uczestniczyła w takich zajęciach jeśli masz skłonność do nawracających infekcji dróg rodnych.
  • Drętwienie nóg. Niestety to nie koniec dolegliwości – zdarzają się także skurcze i drętwienie nóg. Zapytaj lekarza czy możesz przyjmować potas.

Co powinnaś teraz zrobić?

Wraz ze wzrostem aktywności malucha, zacznij obserwować jego ruchliwość. Gdy nagle zrobi się dużo bardziej niespokojny niż zwykle, albo gdy na dłuższy czas przestanie się poruszać, lepiej skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Jak rozwija się dziecko?

Ma już ukształtowany układ rozrodczy. Dziewczynki mają wykształconą pochwę, macicę i jajniki. U chłopców natomiast, wewnętrzne organy jeszcze się rozwijają (mimo, że wykształciły się już jądra). W mózgu malucha rosną miliony nowych komórek połączonych z mięśniami za pomocą nerwów. W ten sposób dziecko zaczyna mieć coraz większą kontrolę nad swoimi zachowaniami. Może ci się to wydać dziwne, ale twoje dziecko ma teraz taką samą ilość komórek nerwowych, co ty sama. Proces otłuszczania ciałka nadal trwa – teraz tzw. brązowy tłuszczyk pojawia się na klatce piersiowej, w pachwinach i na szyi.

Jak wygląda dziecko?

Jest teraz tej samej wielkości, co chroniące go łożysko. Całe ciałko jest pokryte woskowatą substancją – mazią płodową. Jej zadaniem jest ochrona dziecka przed infekcjami – to naturalny mechanizm organizmu, bo maź produkowana jest przez gruczoły łojowe. Na tym etapie rozwoju, uszka twojego dziecka są odstające, a oczka – nadal zamknięte. Maluch ma już około 17 cm i waży 200 gram.

Jak zachowuje się maluch?

Dużo silniej reaguje na dźwięki, więc mówcie do niego wraz z ojcem dziecka jak najwięcej (niektórzy twierdzą, że maluch po porodzie rozpozna wasze głosy). Umie także reagować na twój ruch – może się wiercić, gdy się nie ruszasz, a spać, kiedy kołyszesz go swymi ruchami. Dziecko umie też zmieniać wyrazy twarzy, więc być może uśmiechnie się, gdy będziesz głaskała swój brzuch, albo gdy zrobi to twój partner.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 19 tydzień ciąży

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość