Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

2 tydzień ciąży

Ostatnia miesiączka już za tobą. Teraz w twoim ciele rozpoczynają się przygotowania do przyjęcia nowego życia. Wszystko się uda, jeśli któryś plemnik wygra wyścig do komórki jajowej.

Co dzieje się w 2 tygodniu ciąży?

Drugi tydzień ciąży to typowe jajeczkowanie, tyle że zakończone zapłodnieniem. W tym czasie możesz odczuwać większą wilgotność w pochwie, a także silniejszą ochotę na seks. Jednak nie przez cały tydzień po miesiączce możesz zajść w ciążę. Dzieje się to około 14 dni po pierwszym dniu miesiączki, ale w rzeczywistości kobieta płodna jest zaledwie przez 36 godzin w ciągu jednego cyklu. Wtedy, dochodzi do uwolnienia komórki jajowej.

Oprócz tego, błona śluzowa twojej macicy pogrubi się, by móc przyjąć zapłodnione jajeczko. Do powstania nowego życia potrzebny jest tylko jeden plemnik (najwytrwalszy spośród wszystkich innych uwolnionych podczas stosunku). Ma on jednak do pokonania całkiem długi dystans. Chociaż odległość do komórki jajowej wynosi zaledwie ok. 20 cm, to droga ta zajmuje plemnikowi średnio 2 godziny.

Jak rozpoznać dni płodne?

W drugim tygodniu ważne jest poprawne obserwowanie własnego organizmu. Przyda się chociażby mierzenie temperatury ciała. Podczas gdy normalna ciepłota ludzkiego organizmu to 36,6 stopni, to kobieta w okresie płodnym ma od 37 do 37,2 stopni. Płodny sluz jest ciągliwy i przeźroczysty.

Skąd mieć pewność, że to ciąża?

Najpewniejszym z domowych sposobów na rozpoznanie ciąży jest test ciążowy zakupiony w aptece. Zrób go koniecznie, jeśli staracie się o dziecko. Nie jest jednak on na tyle wiarygodny, co wizyta u ginekologa. Oprócz niej, sprawdzonym sposobem jest też zrobienie badania hCG z krwi. Hormon ten wydzielany jest przez zygotę, czyli zapłodnioną komórkę jajową. Głównym zadaniem hCG jest utrzymanie odpowiedniego dla bezpieczeństwa ciąży poziomu progesteronu. Podwyższony poziom hCG jest już stuprocentowym dowodem na to, że za niespełna 9 miesięcy będziesz mamą.

Jakie są wczesne objawy ciąży?

Zanim zaczniesz sprawdzać czy jesteś w ciąży, pewne objawy mogą na to wskazywać. Jakie?

  • Częste uczucie zmęczenia i senności.
  • Częstsze oddawania moczu.
  • Bóle piersi, uczucie ich obrzmienia.
  • Nudności i zawroty głowy.

Dziecko jest na razie tylko połączeniem komórki jajowej i plemnika, który w nią wniknął (jego ogonek odpada po tym, jak główka połączy się z jajeczkiem). Wtedy zygota natychmiast zaczyna się dzielić. W trakcie kilku godzin zmienia się nie do poznania. Najpierw dzieli się na dwie, później cztery, osiem części. Po około czterech dniach staje się wielokomórkowym ciałem – nazywa się je morulą. Jeszcze przez jakiś czas otoczona będzie mnóstwem oczekujących plemników, które wkrótce obumrą.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy rozpoczyna się ciąża mnoga. Jak do tego dochodzi? Zazwyczaj kobieta co miesiąc uwalnia tylko jedną komórkę jajową naprzemiennie z obu jajników. Może się jednak zdarzyć, że jednocześnie powstanie po jednej komórce jajowej w każdym jajniku. Jeśli obydwie zostaną zapłodnione przez plemniki powstanie ciąża bliźniacza dwujajowa.  Dużo rzadziej zdarza się, że zapłodniona komórka jajowa samoistnie podzieli się na dwie części. Jeśli jednak tak się stanie – powstanie ciąża bliźniacza jednojajowa. Wtedy dwa maleństwa rozwijają się w tym samym łożysku.

Jak wygląda maleństwo?

Gdybyś mogła obejrzeć dziecko w tym etapie rozwoju w dużym powiększeniu, zapewne uznałabyś, że jest podobne do jeżyny. To jednak krótki etap. Wbrew temu, że twoje dziecko na razie nie przypomina jeszcze małego człowieka, już ma płeć. Jak to możliwe? Płeć powstaje poprzez kombinację dwóch chromosomów X i Y. Kobieta dostarcza chromosom X a mężczyzna może dostarczyć chromosom X lub Y. Płeć żeńska to XX, a męska XY.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 2 tydzień ciąży

Natalia Kosznik

Tematy:

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość