Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

20 tydzień ciąży

Gratulacje! Dotarliście z maluchem do półmetka ciąży! Twoja macica jest teraz trzykrotnie wyżej niż na początku ciąży – jej górna część znajduje się na wysokości pępka. U malucha dalej rozwija się układ mięśniowy, a więc coraz intensywniej ćwiczy w twoim brzuchu.

Co zmienia się w twoim ciele?

Brzuszek jest już coraz wyżej (górna część macicy jest na wysokości pępka), a od tego momentu będzie się podnosił o centymetr tygodniowo. W związku z tym, pępek może się teraz uwypuklić, nawet jeśli do tej pory był wklęsły (bo tak zawiązał ci go lekarz, gdy przyszłaś na świat).

Co możesz odczuwać?

Wiele kobiet od połowy ciąży zaczyna odczuwać suchość w gałce ocznej, częste bóle i szczypanie oczu. Trudności mogą mieć zwłaszcza kobiety z wadą wzroku. Bywa, że koniecznością jest zaprzestanie korzystania z soczewek kontaktowych. Dla własnego komfortu, mamy – okularnice, powinny w tym okresie od czasu do czasu zamiast soczewek założyć okulary.

Co powinnaś teraz zrobić?

Bardziej kontroluj swoje emocje. Wszystkie złe mogą odbić się na dziecku, bo jego układ nerwowy jest już na tyle rozwinięty, że może je odczuwać. Poczuje gdy jesteś zdenerwowana, gdy płaczesz, ale nie tylko… Rozpozna także twoje dobre samopoczucie, np. kiedy się śmiejesz. Możesz zacząć już mówić do twojego malucha – zaczyna bowiem słyszeć twój głos. Gdy wierci się w brzuchu, może się uspokoić, kiedy zaczniesz mówić do niego ciepłym, czułym tonem.

Jak rozwija się dziecko?

Coraz intensywniej ćwiczy ruchy, bo dalej udoskonala się układ mięśniowy. Rozwija się także układ pokarmowy i immunologiczny, płuca, a przede wszystkim zmysły. 20. tydzień ciąży to czas wyostrzania zmysłów smaku, wzroku, powonienie, dotyku i słuchu. Maluch może już nawet rozpoznawać twój głos i głos swojego taty. Kości ucha wewnętrznego są już w pełni ukształtowane. Podczas badania, przy użyciu stetoskopu czasem można już usłyszeć tętno dziecka, bo jest ono bardzo silne. Jeśli w twoim brzuchu kształtuje się dziewczynka, to w jej jajnikach są już 2 miliony jajeczek. Do momentu porodu jednak, ich liczba zmniejszy się o połowę.

Jak wygląda dziecko?

Jego powieki nadal są zrośnięte, ale poprzez rozwój narządu wzroku, rusza już gałkami w prawo i lewo. Na główce dziecka pojawiają się pierwsze włoski i nie jest to już tylko charakterystyczny dla życia płodowego meszek. Nóżki są już całkiem proporcjonalne w stosunku do całego ciałka. Waga malca to 250 gram. W pozycji wyprostowanej ma już 23 cm, a gdy zwinie się w kłębek – około 16 cm.

Co porabia maluch?

Wykonując coraz więcej „wygibasów” ćwiczy nie tylko mięśnie, ale także trenuje równowagę. Dziecko reaguje także na bodźce dochodzące z zewnątrz. Nawet gdy jest ci za zimno albo za gorąco, zacznie się wiercić w ramach sprzeciwu.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 20 tydzień ciąży

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość