Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

21 tydzień ciąży

Od teraz powinnaś już regularnie odczuwać ruchy dziecka, nawet jeśli dotychczas było ono spokojne. Mózg malucha dalej się rozwija. Teraz wykształca się ośrodek odpowiedzialny za pamięć.

Co zmienia się w twoim ciele?

Brzuszek jest już o centymetr wyżej – dno twojej macicy znowu się podniosło. Gdy lekarz zmierzy wysokość macicy, to od spojenia łonowego będzie ona wynosiła około 21 cm. Oprócz rosnącego brzuszka, wzrasta też twoja waga. Od początku ciąży powinnaś przytyć od 4 do 6 kg.

Co możesz odczuwać?

W 21 tygodniu ciąży nasilić mogą się takie dolegliwości, jak zgaga i niestrawność. Przyczyną jest zwiotczenie mięśni wewnętrznych, m.in. tych, które stanowią dostęp do żołądka. Babcinym sposobem na te problemy jest jedzenie migdałów i picie większej ilości mleka. Pomogą także inne produkty mleczne. Przez wolniejszy obieg krwi w organizmie i zatrzymywanie wody, możesz także narzekać na obrzęki stóp i stawów.

Co powinnaś teraz zrobić?

U malucha kształtuje się teraz pamięć, a w poprzednich tygodniach rozwijały się zmysły – m.in. słuchu. Możesz zacząć teraz puszczać kojącą dla ciebie, spokojną muzykę (wybierz piosenkę, którą lubisz). Jest bowiem szansa, że po porodzie, dziecko będzie dobrze reagowało na jej dźwięki i w ten sposób będziesz mogła uciszać jego płacz.

Jak rozwija się dziecko?

Od 21. tygodnia ciąży, dziecko zaczyna wolniej rosnąć, za to udoskonalają się jego organy. Dalej intensywnie rozwija się mózg (zwłaszcza ośrodek pamięci). Skóra malca staje się coraz grubsza. Kubki smakowe na jego języku stają się bardziej wrażliwe. Pod koniec tego tygodnia, jelita dzieciątka będą na tyle rozwinięte, że będzie ono w stanie trawić połykany płyn owodniowy. Serduszko pracuje coraz szybciej i głośniej. Wzmacnia się także układ odpornościowy, więc stan malucha jest coraz bardziej stabilny. Wszystko dzięki wystarczającej ilości krwinek czerwonych i produkcji nowych – białych, które są odpowiedzialne za zwalczanie infekcji. Jeśli spodziewasz się chłopca wreszcie zaczyna rozwijać się jego układ płciowy – jądra wędrują do moszny. Jeśli natomiast w twoim brzuchu jest malutka dziewczynka, to dalej udoskonala się jej macica i pochwa.

Jak wygląda dziecko?

Na główce pojawiają się coraz gęstsze włoski. Skóra na ciałku zaczyna się otłuszczać, dzięki czemu dziecko szybciej przybiera na wadze. Teraz waży już 350 gram, a w pozycji skłębionej ma od 17 do 18 cm.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 21 tydzień ciąży

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość