Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

22 tydzień ciąży

Miłe objawy drugiego trymestru ciąży dopiero się rozpoczynają. Poczujesz przypływ energii, będziesz tryskała humorem i co więcej… wzrośnie twój apetyt na seks! A maluch? Jego rysy intensywniej się kształtują, a wątroba i płuca udoskonalają.

Co zmienia się w twoim ciele?

W 22 tygodniu ciąży brzuszek się podnosi i jest już całkiem spory, chociaż to tylko namiastka tego, co będzie tuż przed porodem. Teraz macica jest wyczuwalna na 2 cm ponad pępkiem (jej długość to aż 22 cm). Możesz też zaobserwować znaczny przyrost wagi. W większości to wody płodowe, krew, większy biust, opuchnięte stawy i tłuszczyk, którego przybywa jeśli zbytnio ulegasz ciążowym zachciankom. Tylko w niewielkiej części te kilogramy to ciałko dziecka.

Co możesz odczuwać?

  • Większe libido. Ochota na seks w drugim trymestrze ciąży wyjątkowo rośnie. Będziesz gotowa praktycznie w każdej chwili uprawiać seks. Wszystko dlatego, że w twojej pochwie i łechtaczce występuje zwiększone ciśnienie krwi.

  • Bóle kości łonowej. To przez hormony ciążowe, które poluzowują stawy, by łono mogło w wystarczający sposób rozejść się podczas porodu.

Co powinnaś teraz zrobić?

  • Wybierzcie odpowiednią pozycję do seksu. W trakcie ciąży kochanie się ma być przyjemnością, zbliżać was do siebie. Nie martwcie się o dziecko – wasz seks nie jest dla niego bolesny, a jedyne co może odczuwać to lekkie kołysanie (najpewniej po prostu uśnie). Ważne jednak, byście wybrali odpowiednią pozycję – komfortową dla was i nie inwazyjną dla waszego dziecka. Chodzi o to, by nie uciskać brzucha. Odpadają pozycje w których partnerka leży na brzuchu, nie dobra jest już także pozycja misjonarska. Najlepiej wybrać pozycję na boku lub na jeźdźca.
  • Zacznij ćwiczyć mięśnie Kegla. Ułatwią ci one parcie podczas porodu. Mięśnie Kegla to mięśnie dna miednicy. Ćwiczenia polegają na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu na 8 do 10 sekund

Jak rozwija się dziecko?

To kolejny tydzień intensywnego rozwoju mózgu. Tym razem, powstaje tzw. macierz zalążkowa, odpowiedzialna za powstawanie komórek mózgowych. Po porodzie macierz zanika i rozwój mózgu nie jest już od niej uzależniony. Udoskonalają się także płuca, głównie dzięki surfaktantowi – substancji, która utrzymuje rozkurczone pęcherzyki płucne po wydechu. Także wątroba zaczyna funkcjonować tak, jak u noworodka. Produkuje chociażby bilirubinę powstałą w wyniku rozkładu hemoglobiny.

Jak wygląda dziecko?

Ma trochę zbyt luźną skórę, bo czeka ona na dalszy proces otłuszczania ciałka. Dziecko ma już brwi. Coraz bardziej widoczne są linie papilarne. Ostatecznego kształtu nabierają także uszka. Rysy twarzy malucha dalej się rozwijają. Między noskiem, a górną wargą pojawia się pionowe zagięcie, czoło staje się bardziej wysokie, a bródka spiczasta. W pozycji zgiętej maluch ma około 19 cm, a waży nawet 375 gram.

Jak się zachowuje maluch?

Coraz silniej reaguje na dźwięki pochodzące z otoczenia. Denerwuje się, gdy jest zbyt głośno i może wtedy zafundować ci lekkiego kopniaka. Rozwija się także zmysł dotyku. Maluch coraz bardziej lubi głaskać się po buzi. Mimo to jednak, jego ulubionym zajęciem jest ssanie kciuka.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 22 tydzień ciąży

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość