Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

23 tydzień ciąży

Od początku ciąży przytyłaś już około 7 kg – to waga dziecka, ale także wód płodowych, powiększonych piersi i ewentualnego tłuszczyku, który pojawił się jeśli troszkę podjadasz. Twój maluch też jest już coraz pulchniejszy.

Co zmienia się w twoim ciele?

Twoje krągłości są już na tyle widoczne, że każdy zauważy twoją ciążę. Powinnaś się więc nią szczycić! Dno macicy jest wyczuwalne na 3-4 cm nad pępkiem. Rośnie także łożysko i objętość wód płodowych, dlatego możesz zaobserwować wzrost wagi (od początku ciąży to nawet do 7 kg).

Co możesz odczuwać?

Twoja macica zajmuje coraz więcej miejsca w brzuchu. Uciska więc na pęcherz i przez to możesz dużo częściej biegać do toalety. Staraj się opróżniać pęcherz do końca, by nie dopuszczać do rozwoju infekcji. Ułatwi ci to lekkie przechylanie się do przodu podczas oddawania moczu. I uwaga! Złym pomysłem jest ćwiczenie mięśni Kegla podczas siusiania (jak zwykło się kiedyś doradzać ciężarnym). Ułatwia to rozwój bakterii w pęcherzu.

Co powinnaś teraz zrobić?

W 23 tygodniu ciąży warto sprawdzić poziom żelaza, bo jest ono niesamowicie ważne dla rozwoju dziecka. Kontroluj także ciśnienie krwi (u ciężarnych jest ono nieco wyższe z powodu większej objętości krwi). Ciśnienie nie może być jednak za wysokie, bo jest to objaw zatrucia ciążowego - gestozy, występującej u co siódmej ciężarnej. Jeśli jednak dodatkowo nie masz obrzęków, a w twoim moczu nie wykryto białka, podwyższone ciśnienie jest spowodowane czym innym. Gdyby zdarzyło się, że to schorzenie u ciebie wystąpi, będziesz musiała leżeć w łóżku (często konieczna jest hospitalizacja) i łykać specjalne lekarstwa aż do porodu.

Jak rozwija się dziecko?

Kosteczki w uszach dalej się rozwijają przez co malec słyszy już prawie wszystkie bodźce dźwiękowe – nawet twoje burczenie żołądka, bicie serca czy szum krwi. Dalej udoskonalają się kości, płuca i mózg.

Skóra jest nadal bardzo pomarszczona i jest jej za dużo, mimo że coraz bardziej wypełnia się tłuszczykiem. Dodatkowo, jest na niej o wiele więcej mazi płodowej. Oczka nadal są zamknięte, ale pod powiekami zaczyna już tworzyć się kolor tęczówki. Proporcje całego ciałka są już naturalne, jak u prawdziwego, małego człowieka. Kiedy maluch jest zwinięty w kłębek ma 20 cm. W pozycji wyprostowanej mierzy już od 23 do 26 cm. Sporo też przytył – waży od 400 do 460 gram.

Jak zachowuje się maluch?

Być może już nauczyłaś się rozpoznawać jego nastroje… Inaczej zachowuje się, gdy ma dobry humor (wtedy może delikatnie łaskotać cię od środka). Gdy jest zdenerwowany, porusza się dużo bardziej niespokojnie. Wszystko to ma też związek z twoim samopoczuciem i tym, co dzieje się dookoła ciebie. Musisz się także przyzwyczaić, że dziecko jest spokojniejsze, gdy się ruszasz (to je usypia). Natomiast, gdy leżysz lub śpisz, maluch może się rozkręcać, bo już nie kołyszesz go do snu.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 23 tydzień ciąży

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość