Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

24 tydzień ciąży

Dziecko waży już ponad pół kilo. Tak bardzo urosło, że ledwo może poruszać się w twojej macicy. Co więcej, jest już na tyle ukształtowane, że nawet gdyby teraz przyszło na świat, miałoby szansę na przeżycie!

Co zmienia się w twoim ciele?

Możesz teraz zaobserwować wiele zmian zewnętrznych. Brzuszek rośnie coraz intensywniej i mogą pojawić się u ciebie rozstępy. Jeśli są one bardzo widoczne i źle się z nimi czujesz, możesz zastosować krem przeciw rozstępom przystosowany do potrzeb kobiet w ciąży. Pamiętaj jednak – najważniejsze jest zdrowie malca, więc przed zastosowaniem specyfiku skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę. Oprócz rozstępów, na skórze brzucha pojawia się też brązowa kreska (zniknie niedługo po porodzie). Zmianom ulega także pępek – u niektórych kobiet staje się wręcz niewidoczny, u innych wypukły.

Co możesz odczuwać?

W 24 tygodniu ciąży może się już zdarzyć przedwczesny poród. Czynnik potęgujący to ryzyko to chociażby np. upały. Ważne więc, droga mamo, byś sumiennie obserwowała swoje ciało (oczywiście nie popadając w panikę)! Jeśli pojawią się przedwczesne skurcze macicy, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem. Co jeszcze może świadczyć o porodzie w tym momencie ciąży?

  • Bóle brzucha. Są podobne do tych w trakcie miesiączki.
  • Ucisk w krzyżu.
  • Krwista wydzielina z pochwy.
  • Uczucie twardości macicy.

Co powinnaś teraz zrobić?

W 6. miesiącu ciąży zacznij uważniej obserwować swoje ciało i dbać o siebie. To ważne także dla rozwoju malucha, który może urodzić się wcześniej.

  • Pij dużo. Przedwczesne porody często są bowiem wynikiem odwodnienia organizmu podczas upałów.
  • Śpij na boku. Pozycja na plecach jest już dla ciebie niekorzystna. Macica zbytnio uciska wówczas na żyłę główną i może dojść do omdlenia.

Jak rozwija się dziecko?

Dziecko jest już na tyle ukształtowane, że gdyby już teraz przyszło na świat, miałoby szansę na przeżycie (około 25 proc. wcześniaków na tym etapie ciąży przeżywa). Wcześniaki muszą wtedy przebywać na oddziale intensywnej terapii dla noworodków, w inkubatorze. Konieczne jest także podłączenie do specjalnego respiratora ułatwiającego malcowi oddychanie w świecie poza brzuchem mamy. Płuca dzieciątka w 24. tygodniu są już mocno rozwinięte, ale wciąż powstają kolejne pęcherzyki płucne, a maluch ćwiczy odruch oddychania (poprzez nabieranie i „wydychanie” płynu owodniowego). Formują się także przewody oddechowe ułatwiające wdychanie i wydychanie powietrza w przyszłości. Oprócz płuc rozwijają się także mięśnie (ich ilość jest już odpowiednia) i twardnieją kości. Mózg dziecka w twoim brzuchu pracuje już jak u noworodka.

Jak wygląda dziecko?

Buzia dziecka jeszcze nie jest tak pucołowata jak w momencie narodzin, ale jej rysy są już identyczne. Z dnia na dzień maluch ma coraz więcej tłuszczyku. Na główce są już włosy i mają właściwy kolor odziedziczony po którymś z rodziców. Oczka maleństwa nadal są zamknięte, ale na powiekach ma już małe, delikatne rzęski. Całe ciałko pokryte jest mazią płodową, która przykleja się do włosków. W pozycji płodowej (skulonej) maluch ma około 24 cm. Z wyprostowanymi nóżkami mierzy już do 30 cm. Ciągle też tyje – jego waga wynosi już 550 gram.

Co porabia maluch?

Nie ma już możliwości robienia takich wygibasów, jak do niedawna, bo jest za duży, a twoja macica aż tak się nie rozrosła. Mimo to jakoś sobie radzi i nadal ćwiczy rozpychając się w twoim brzuchu (teraz możesz odczuwać naprawdę silne kopniaki).

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 24 tydzień ciąży

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość