Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

25 tydzień ciąży

Wkraczasz już w 3. trymestr ciąży. Powoli zaczniesz z niecierpliwością wyczekiwać dzidziusia, bo rosnący brzuch będzie coraz mniej wygodny. Maluch nadal jest chudziutki (tłuszcz to zaledwie 1 proc. jego masy), ale jego skórka robi się różowa. Pojawiają się na niej bowiem naczynie krwionośne.

Co zmienia się w twoim ciele?

Już teraz, twój organizm przygotowuje się do karmienia. Dlatego, w piersiach zaczyna gromadzić się siara, czyli pierwsze mleko matki. Jest ona gęsta i ma żółtawy kolor. Siara jest wyjątkowo bogata w białka, chociaż większość z nich ma małe wartości odżywcze. Zawiera za to dużo przeciwciał, które później będą chroniły układ pokarmowy dziecka. Oprócz tego, nadal rośnie twój brzuszek. Znacznie zmienił się twój środek ciężkości, więc możesz mieć problemy z równowagą.

Co możesz odczuwać?

Zmiana środka ciężkości może powodować bóle kręgosłupa. Nasilić mogą się też częste parcia na pęcherz, bo macica jest coraz większa i bardziej uciska na układ moczowy. Większość, bo aż połowa ciężarnych od trzeciego trymestru skarży się także na hemoroidy. Pojawiają się one przez zwiększony przepływ krwi w rejonie miednicy. Przez hemoroidy możesz odczuwać swędzenie lub pieczenie w okolicach odbytu. Wszystko przez opuchnięte żyły. Hemoroidy często krwawią podczas defekacji, nie ma to jednak złego wpływu na dziecko.

Co powinnaś teraz zrobić?

  • Unikaj nieprzerwanej pracy siedzącej. Zwłaszcza jeśli należysz do tych ciężarnych, które cierpią na bóle kręgosłupa. Nawet jeśli twój tryb pracy jest siedzący, staraj się jak najczęściej robić przerwy choćby na krótki spacer (po herbatę czy do toalety).
  • Kup odpowiedni biustonosz. Siara, którą produkują twoje piersi, może czasami wyciekać i plamić bluzki. Dobrze więc kupić biustonosz z wkładkami. Wybierz taki, bez fiszbin (mogą one wzmagać bolesność piersi, a ponadto hamują przepływ limfy).
  • Nie dopuszczaj do zaparć. Jeśli masz hemoroidy, zaparcia mogą być dla ciebie wyjątkowo nieprzyjemne, zwłaszcza, że żyły prędzej wtedy pękają. Powinnaś więc wzbogacić swoją dietę o produkty wysokobłonnikowe, które dobrze działają na przemianę materii.
  • Sprawdź poziom glukozy we krwi. To już czas na wykrycie ewentualnej cukrzycy ciążowej.

Jak rozwija się dziecko?

Kości dziecka coraz bardziej twardnieją. Pod skórą malucha nadal jest mało tłuszczyku, za to zaczyna być ona różowa, tak jak u noworodków. Wszystko dzięki powstającym na skórze naczyniom krwionośnym. Dalszemu rozwojowi ulegają także płuca. Już teraz są one wypełnione pęcherzykami (na razie jest w nich płyn owodniowy, po narodzinach zamieni go powietrze), które oplatają naczynia krwionośne (ich ilość w płucach także znacznie się zwiększa). Oprócz tego, kora mózgowa w 25 tygodniu ciąży dzieli się na kolejne warstwy. Pępowina łącząca twoje ciało z ciałem dziecka, jest coraz grubsza. Znajdują się w niej tętnice i żyła otoczone galaretowatą substancją ochronną.

Jak wygląda dziecko?

Skóra dziecka nadal jest cienka i pomarszczona. Z czasem wypełni ją tłuszczyk, który na razie stanowi zaledwie 1 proc. masy ciała. W 25. tygodniu zaczynają się otwierać nozdrza, ale oczka dziecka nadal są zamknięte. Uwrażliwiają się usta dziecka, by po porodzie ułatwić mu karmienie. Teraz maluszek waży od 500 do 700 gram, a z wyprostowanymi nóżkami mierzy ok. 31 cm.

Co porabia maluch?

Dziecko nauczyło się już rozpychać w twoim brzuchu. Od czasu do czasu głaszcze cię od środka. Lubi też łapać się rączkami za stopy i ssać kciuk. Oprócz tego wciąż nasłuchuje dźwięków z zewnątrz twego ciała.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 25 tydzień ciąży

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość