Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

26 tydzień ciąży

Maluch rośnie, a ty razem z nim. Od początku ciąży mogłaś już przytyć od 7 do 10 kg, a maluch mimo to waży mniej jak kilogram. Dziecko ma już wyraźne, charakterystyczne rysy twarzy. Być może, w tym tygodniu po raz pierwszy otworzy oczka.

Co zmienia się w twoim ciele?

w 26 tygodniu ciąży dno twojej macicy wyczuwalne jest na ok. 6 cm nad pępkiem. Jego długość (od spojenia łonowego) wynosi mniej więcej 26 cm. Ciężarne na tym etapie zwykle ważą od 7 do 10 kg więcej niż przed ciążą. Z brodawek twoich piersi od czasu do czasu wyciekać będzie żółtawa wydzielina –siara – pierwsza forma pokarmu dla twojego dziecka.

Co możesz odczuwać?

  • Uczucie ciężkości nóg. Występuje w trzecim trymestrze, kiedy rosnące dziecko uciska na naczynia krwionośne, przez co gromadzi się woda w organizmie. Często też ciężkość nóg w ciąży jest spowodowana niedoborem magnezu.
  • Bóle pleców. Twój brzuch rośnie, a tym musisz nadwyrężać kręgosłup, żeby nie stracić równowagi.
  • Bóle żeber. Mogą pojawić się, jeśli maluch bardzo rozpycha się i kopie twój brzuch od środka.
  • Parcia na pęcherz. Macica jest coraz większa i bardziej uciska na układ moczowy.

Co powinnaś teraz zrobić?

  • Jedz produkty bogate w magnez. Przykładami mogą być kakao, orzechy i kasze. Pomogą one w bólach i skurczach nóg.
  • Nie wstrzymuj moczu. Czasami uczucie parcia na pęcherz może być mylne, bo powodowane uciskiem płodu na układ moczowy. Lepiej jednak, na wszelki wypadek częściej udawać się do toalety, bo chodzenie z pełnym pęcherzem może pobudzać powstawanie infekcji.
  • Unikaj nieprzerwanej pracy siedzącej. Zwłaszcza jeśli należysz do tych ciężarnych, które cierpią na bóle kręgosłupa. Nawet jeśli twój tryb pracy jest siedzący, staraj się jak najczęściej robić przerwy choćby na krótki spacer (po herbatę czy do toalety).

Jak rozwija się dziecko?

Dalej kształtuje się mózg. Szczególne rozwijają się części kory mózgowej odpowiedzialne za świadomość. Tworzą się nowe fałdy na mózgu. Wokół włókien nerwowych, znajduje się mielina – substancja pomagająca w przesyłaniu informacji z nerwu do nerwu. Dzięki obydwu tym czynnikom rozwija się umiejętność zapamiętywania i uczenia się. Dodatkowo, płuca malca zaczynają wydzielać surfaktant – substancję, która po urodzeniu nie pozwala na sklejanie się pęcherzyków płucnych. Dzięki temu zwiększają się szanse na przeżycie malca, nawet jeśli poród odbyłby się już w 6. miesiącu ciąży.

Jak wygląda dziecko?

Jego skóra nie jest już półprzeźroczysta – ma kolor różowy. Pojawiło się pod nią też więcej tłuszczu, przez co maluch nie wygląda już jakby miał za dużo skóry. Na tym etapie pojawiają się charakterystyczne dla dziecka rysy twarzy – odziedziczone po jego mamie i tacie. Wiadomo już jaki będzie kształt jego noska, ust czy bródki. Z wyprostowanymi nóżkami mierzy już 33 cm i waży od 900 gram do 1 kg.

Jak zachowuje się maluch?

Na badaniu USG wyraźnie zobaczysz, jak ssie kciuka (wyrabia tę umiejętność, bo po narodzinach będzie mu potrzebna do ssania piersi). Oprócz tego, jeśli już otworzył oczka, czasami zasłania je rączką, by dostające się do brzucha promienie słoneczne nie raziły go.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 26 tydzień ciąży

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość