Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

27 tydzień ciąży

Sklejone powieki malucha otwierają się, a w oku wykształca się siatkówka. W twoim brzuchu jest coraz mniej miejsca, dlatego dziecko nie ma już możliwości na akrobacje, które umilały mu dotąd czas. Ty sama będziesz czuła się świetnie – ten okres powinien być dla ciebie pełen energii.

Co zmienia się w twoim ciele?

Dno macicy znajduje się na wysokości około 7 cm nad pępkiem. Jej długość to aż 27 cm. Cała przypomina wielkością dynię – brzuszek jest więc pokaźnych rozmiarów. Jeszcze bardziej niż brzuszek zmieniają się piersi. Są dużo większe, a brodawki dalej ciemnieją i mają większą średnicę. To zwana fachowo – otoczka wtórna. Oprócz tego, wiele ciężarnych w tym okresie ma dużo ciemniejsze i większe pieprzyki.

Co możesz odczuwać?

Nawet jeśli tryskasz energią, lepiej nie nadużywaj swoich sił. Wbrew pozorom, szybko się zmęczysz (chociażby z powodu dużego brzucha), a to nie będzie dobre ani dla ciebie, ani dla malucha, który żyje w tobie. Dalej mogą dokuczać ci hemoroidy (bo macica naciska na żyłę główną). Staraj się więc nie dopuszczać do zaparć i jedz posiłki wysokobłonnikowe. Może też zmieniać się twoje samopoczucie psychiczne. Poród zbliża się wielkimi krokami i niektóre kobiety zaczynają odczuwać strach – przed bólem, a przede wszystkim przed ewentualnymi komplikacjami w trakcie porodu. Zamiast jednak się zamartwiać, porozmawiaj szczerze ze swoim lekarzem i rozwiej wątpliwości. Dobrze jest też, by ciężarna mogła „wyżalić” się komuś bliskiemu (być może warto porozmawiać z ojcem dziecka o kwestii jego uczestnictwa przy porodzie).

Jak rozwija się dziecko?

W 27 tygodniu ciąży powstaje siatkówka oka. To część odpowiedzialna za rozszyfrowywanie bodźców świetlnych i przekazywanie ich do mózgu (już teraz, kiedy na twój brzuch pada dużo promieni słonecznych, maluch może mrużyć oczka, by go nie raziły). Oprócz promieni świetlnych, dziecko zaczyna też obserwować całe otoczenie macicy. Nie skupia się jednak tylko na zmyśle wzroku i nadal nasłuchuje tego, co dzieje się „na zewnątrz”. Mózg nadal się udoskonala i mnoży liczbę połączeń nerwowych. Udoskonalają się też płuca, wątroba i układ immunologiczny.

Jak wygląda dziecko?

Maluch ma już otwarte oczka. Na jego ciele pojawiła się kolejna warstwa tłuszczyku. Dzięki niemu zaczyna już przypominać swój wygląd po porodzie, chociaż nadal jest szczuplejszy. Waży 1 kg. W pozycji z wyprostowanymi nóżkami jest długości 34 cm, a gdy je podkuli, mierzy 25 cm.

Co porabia maluch?

Ma już za mało miejsca, by ćwiczyć wygibasy. Niektóre maluchy już przygotowują się do porodu, powolutku obracając się główką w dół (spokojnie, nawet jeśli dojdzie do porodu, to 80 proc. wcześniaków z tego okresu przeżywa).

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 27 tydzień ciąży

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość