Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

28 tydzień ciąży

Mogą się pojawiać pierwsze skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxona - Hicxa. To już ten etap ciąży, w którym bardzo ważne staje się budowanie więzi z dzieciątkiem. Staraj się więc jak najwięcej i jak najczulej do niego mówić, by czuło się szczęśliwe w twoim brzuchu.

Co zmienia się w twoim ciele?

Od początku ciąży powinnaś przytyć od 8 do 11 kg. Brzuszek jest już pokaźnych rozmiarów i możesz chwilami czuć się ociężale, a twoje ruchy mogą być niezgrabne. Dno macicy znajduje się 8 cm nad pępkiem. Jej wysokość od spojenia łonowego to aż 28 cm.

Co możesz odczuwać?

Wiele kobiet zauważa już u siebie skurcze Braxtona – Hicxa. To skurcze przygotowujące twój organizm do porodu. Nie oznaczają jednak, że rozwiązanie ciąży jest już bardzo blisko. Przez duży brzuch, zapewne wzmocnią się bóle kręgosłupa. Pomóc może basen, albo więcej odpoczynku. Przyda się chociażby specjalna poduszka dla ciężarnych.

Co powinnaś teraz zrobić?

Jeśli twoja grupa krwi to Rh -, a ojciec dziecka ma grupę Rh +, bardzo prawdopodobne jest wystąpienie konfliktu serologicznego. Gdyby dziecko przejęło grupę krwi ojca, twój organizm zacząłby zwalczać organizm dziecka. 28 tydzień ciąży to moment w którym należy zgłosić się do lekarza, który poda ci zastrzyk RhoGRAM. Sprawi on, że twój organizm nie wyprodukuje przeciwciał. Zaraz po porodzie dostaniesz drugi zastrzyk (już z myślą o ewentualnej kolejnej ciąży).

Jak rozwija się dziecko?

Końcowy etap rozwoju przechodzą oskrzela. W płucach powstają naczynia krwionośne. Mózg dziecka dalej rośnie, a ilość zwojów się zwiększa. Nie oznacza to jednak, że dalej rośnie liczba połączeń nerwowych. Teraz, te które już istnieją udoskonalają się. Ciałko maluszka staje się pulchniejsze, dzięki czemu będzie można łatwiej rozszyfrować jego położenie podczas zwykłego badania.

Jak wygląda dziecko?

Na główce pojawia się coraz więcej cieniutkich włosków. Gęstsze są też brwi i rzęsy. Skóra dziecka jest dużo mniej pomarszczona, bo zgromadziła się pod nią spora warstwa tłuszczyku. Z wyprostowanymi nóżkami dziecko ma już ok. 36 cm (w twojej 28 cm macicy musi więc być mocno skulone). Cały czas zwiększa się także waga dziecka – teraz wynosi około 1,1 kg.

Co porabia maluch?

Rozpycha się w brzuchu co jakiś czas (możesz zobaczyć jak deformuje się jego kształt). Wszystko przez to, że coraz trudniej jest maluchowi zmieniać pozycję. Ważne byście razem z ojcem dziecka dużo do niego mówili. Wasze głosy będą dla niego kojące. Staraj się też nie wystawiać brzuszka na słońce, bo może razić malca w oczka. Jeśli twoja ciąża przypada na lato i wybierasz się na plażę, koniecznie załóż jednoczęściowy kostium.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 28 tydzień ciąży

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość