Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

29 tydzień ciąży

Rozpoczyna się coraz trudniejszy okres dla przyszłych mam. Częsty jest spadek energii, skurcze nóg, zgaga, a nawet bezsenność. Konieczny będzie więc odpoczynek. A maluch? W tym tygodniu przede wszystkim nabiera tłuszczyku, więc coraz bardziej przypomina słodkiego bobaska.

Co zmienia się w twoim ciele?

Wysokość macicy od spojenia łonowego wynosi 29 cm. Dno macicy znajduje się od 8 do 11 cm nad twoim pępkiem. Przez taką wielkość naciska ona na narządy wewnętrzne, przez co możesz odczuwać różne dolegliwości. Pępowina łącząca twoje ciało z ciałkiem dziecka jest teraz grubsza i dużo bardziej sprężysta. Taka budowa pozwala na lepsze dostarczanie pożywienia i tlenu do organizmu coraz większego bobasa. Przez zwiększony przepływ krwi i przez jej większa objętość, w tym okresie u niektórych ciężarnych pojawiają się żylaki. Jeśli je masz, nie martw się – zazwyczaj znikają po porodzie.

Co możesz odczuwać?

W 29 tygodniu ciąży najczęściej dokuczają:

  • Zgaga. Macica bardzo naciska na żołądek, przez co następuje cofanie się kwasów żołądkowych do przełyku. Żeby zwalczyć ją domowymi sposobami, jedz częściej a w mniejszych ilościach. Rozsmakuj się także w mleku i migdałach. Zawierają dużo wapna, który jest dobry na zgagę.
  • Skurcze łydek. Są typowe dla trzeciego trymestru ciąży. Jeśli bardzo ci dokuczają, poproś swojego lekarza o odpowiednią suplementację wapnia i potasu. Oczywiście możesz też wzbogacać swoją dietę o produkty bogate w te składniki.
  • Bezsenność. To chyba najgorszy problem końca ciąży. Na bezsenność składa się wiele czynników. Po pierwsze, maluch „rozkręca się”, kiedy ty leżysz, bo twoje ruchy go nie kołyszą. Być może warto pomyśleć o zasypianiu przy uspokajającej muzyce, która ukoi także malucha. Drugą przyczyną są częste parcia na pęcherz spowodowane uciskaniem macicy na układ moczowy. Ponadto trudności z zasypianiem mogą być spowodowane dużym brzuchem, który przeszkadza w wygodnej pozycji. Być może warto zakupić specjalną poduszkę dla ciężarnych, dzięki której zniwelujesz bóle karku podczas leżenia na boku.

Jak rozwija się dziecko?

Cały czas dziecko gromadzi tłuszcz, który po porodzie będzie potrzebny do utrzymywania odpowiedniej temperatury ciała. Rozwija się narząd wzroku – dziecko może już nie tylko mrugać oczkami, umie także ruszać gałką oczną patrząc na różne strony. Zwiększający się mózg nadaje główce dziecka właściwych kształtów.

Jak wygląda dziecko?

Jego skóra jest coraz bardziej różowa i pokryta tłuszczykiem, więc przypomina bobaska, którego niedługo urodzisz (pod koniec tego tygodnia, jego wygląd będzie łudząco podobny do tego w dniu porodu). Maluch ma już śliczne, niebieskie tęczówki (to kolor występujący u wszystkich noworodków), a na jego główce są cieniutkie włoski. Z wyprostowanymi nóżkami dziecko ma 37 cm, a waży od 1,2 do 1,3 kg.

Jak zachowuje się maluch?

Jest już tak duży, że jego aktywność ogranicza się do kopnięć w twój brzuch i niezbyt gwałtownych ruchów rączkami. Oprócz tego, głównie nasłuchuje co dzieje się poza twoim ciałem i wącha twój zapach (to dzięki temu, po narodzinach, najbezpieczniej będzie czuł się w twoich ramionach).

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 29 tydzień ciąży

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość