Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

3 godziny nocnej jazdy jak 0,8‰

Każdy kierowca wie, że nocna jazda jest wyjątkowo męcząca. Nikt jednak nie spodziewał się, że może działać na nasz organizm zupełnie tak, jak alkohol.

Journal of Sleep Research donosi, że 3 godziny nocnej jazdy wystarczą, by kierowca zaczął zachowywać się jakby był pod wpływem alkoholu.

14 mężczyzn w wieku od 21 do 24 4 lat wzięło udział w eksperymencie mającym na celu zbadanie wpływu zmęczenia na jakość prowadzenia samochodu nocą. Uczestnicy jechali autostradą przez 2, 4 i 8 godzin, podczas gdy naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie monitorowali wydarzenia i kontrolowali bezpieczeństwo. Prowadzący otrzymali ścisłe instrukcje, między innymi o nieprzekraczaniu prędkości 130 km/h i konieczności trzymania się środka pasa jezdni.

Analizy nie pozostawiały wątpliwości, że długotrwała jazda wpływa na koncentrację i koordynację wzrokowo-ruchową kierowców. Okazało się, że po 3 godzinach nocnej jazdy uczestnicy wykazywali zachowania charakterystyczne dla lekkiego upojenia alkoholowego i popełniali takie błędy, jak gdyby w ich krwi znajdowało się 0,8 ‰ alkoholu, czyli o 0,6 ‰ więcej niż wynosi w Polsce norma dopuszczalna dla kierowców.

Naukowcy apelują, by na trasie często robić przerwy, zwłaszcza, gdy jedzie się nocą. Ostrzegają, że kierowcy bardzo często przeceniają swoją wytrzymałość, nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo są zmęczeni i bagatelizują oznaki senności. Nie trzeba chyba tłumaczyć, czym może się to skończyć.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. m8 (Gość)

    też mi nowość. Ja w każdą sesję spię po 1-2 i czuję się jak pijana.