Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

3 tydzień ciąży

To pierwszy tydzień zapłodnienia. W Twoim organizmie jest już nowe życie. Teraz musisz o nie bardzo dbać. Sprawdź, co dzieje się w twoim organizmie w tym okresie.

Co zmienia się w twoim ciele?

Właśnie kończy się twój cykl menstruacyjny. Mimo, że to już 3 tydzień ciąży , może wystąpić lekkie krwawienie. Dzieje się tak około ośmiu dni po zapłodnieniu, w chwili, kiedy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w endometrium (wyściółce macicy). Jeżeli więc krwawienie pojawiło się u ciebie, nie świadczy to o tym, że nie jesteś w ciąży. W tych dniach, twój organizm wydziela także specjalne białko, zwane wczesnym czynnikiem ciążowym (EPF). Dzięki niemu twój organizm nie odrzuca dziecka jako intruza.

Co możesz odczuwać?

  • Mdłości i zawroty głowy. To normalne dla pierwszych tygodni ciąży. W twoim organizmie bardzo wiele się dzieje, a to powszechny skutek uboczny tych zmian. Mdłości z pewnością miną za dwa – trzy tygodnie.
  • Zmęczenie i senność. To kolejny, nie do końca przyjemny objaw pierwszych dni ciąży. Wszystko przez to, że twój organizm ciężko pracuje przyjmując do siebie nowe życie. Nie martw się, a zamiast tego poddaj się swojemu samopoczuciu. Więcej śpij i odpoczywaj, słowem – zwolnij tempo.
  • Ból piersi. To działanie hormonów, które ulegają zmianom na skutek ciąży i powodują obrzmienie piersi. Twoje brodawki mogą być bardziej brązowe, a gruczołki na nich się znajdujące – bardziej widoczne.

Jak rozwija się dziecko?

Teraz morula (komórka jajowa z plemnikiem w środku), która tydzień temu dzieliła się na wiele części, zamienia się w blastocystę. Tak nazywa się etap, w którym twoje przyszłe dziecko dociera do macicy, by się tam zagnieździć. Tam przyczepia się do endometrium, czyli zgrubionej macicy. Wtedy dopiero blastocysta dzieli się na dwie części – wewnętrzną i zewnętrzną. Ta pierwsza z czasem stanie się łożyskiem i workiem owodniowym, chroniącymi rozwijające się dziecko. Druga zaś, to początkowa faza embrionu – to z niego powstanie twoje dziecko.

Jak wygląda dziecko?

Blastocysta, bo tak nazywa się ten etap rozwoju dziecka, ma bardzo wiele komórek, które zakończone są kosmkami. Dzięki nim, blastocysta przyczepia się do macicy i zapewnia sobie bezpieczne miejsce na kolejne 37 tygodni. Kosmki, oprócz tego, za jakiś czas zamienią się w łożysko przez które dziecko będzie otrzymywało z twojego organizmu tlen i niezbędne do rozwoju składniki odżywcze. Teraz twoje dziecko jest maleńkie, ale zauważalne gołym okiem. Ma od 0,1 do 0,2 mm, czyli jest wielkości główki od szpilki.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 3 tydzień ciąży

Natalia Kosznik

Tematy:

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość