Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

30 tydzień ciąży

To okres, w którym często będzie ci dokuczać zmęczenie. Wszystko przez coraz większy brzuch. Możesz też odczuwać skurcze Braxtona – Hicksa. Dziecko układa się w pozycji obróconej głową w dół.

Co możesz odczuwać?

Tak jak w poprzednich tygodniach możesz odczuwać zgagę. Typowa dla tego okresu jest także wzmożona potliwość, zwłaszcza podczas snu. A wszystkiemu towarzyszy często zmęczenie. Nie powinnaś jednak z nim walczyć i nadwyrężać organizmu – odpoczynek jest ci teraz niezbędny, zwłaszcza jeśli organizm sam się o niego upomina. Nie przestrasz się jeśli poczujesz skurcze – nie muszą one oznaczać porodu. Typowe od 30. tygodnia są skurcze przygotowujące – tzw. skurcze Braxtona – Hicksa. Od tych właściwych skurczy odróżnia je chociażby brak regularności.

Co zmienia się w twoim ciele?

Dno macicy znajduje się 10 cm ponad pępkiem. Jej długość wynosi już 30 cm. I choć brzuch jest na tyle duży, że zaczyna ci przeszkadzać, to maluch ma w nim coraz mniej miejsca. Macica coraz mocniej naciska na twój pęcherz przez co konieczne są coraz częstsze wizyty w toalecie. Wiele ciężarnych skarży się na puchnięcie stóp i kostek, zwłaszcza jeśli ciąża przypada na miesiące letnie. Jeśli i ty masz taki problem mocz nogi w zimnej wodzie. Możesz też poprosić partnera o masaż stóp. Boleć mogą cię też piersi, ponieważ przygotowują się do karmieni i stają się coraz wrażliwsze.

Jak rozwija się dziecko?

W 30 tygodniu ciąży, szpik kostny przejmuje od wątroby funkcję produkcji czerwonych krwinek. Wzmacnia się układ odpornościowy dziecka, dzięki czemu jest mniejsze prawdopodobieństwo, że jego organizm ulegnie infekcji. Na gładkim jak do tej pory mózgu powstają zwoje – za ich sprawą w mózgu pomieści się więcej komórek mózgowych. W 30. tygodniu ciąży tworzy się móżdżek – organ odpowiedzialny chociażby za koordynację ruchów. Szkielet dziecka dalej twardnieje, a mięśnie się rozwijają.

Jak wygląda dziecko?

Prawdziwy bobas z krwi i kości, choć na razie nieco mniejszy niż przy porodzie – tak właśnie wygląda już maluch. Jego ciałko ma coraz więcej tłuszczyku. Oczka są otwarte, dzięki czemu dziecko obserwuje promienie światła przedostające się przez twoją skórę i wszystko to co pływa w wodach płodowych. Meszek płodowy powoli zaczyna zanikać, choć u niektórych dzieci pozostaje na główce i wtedy maluch rodzi się „kudłaty”. Waga dziecka to około 1,5 kg. W pozycji embrionalnej mierzy 28 cm, a z wyprostowanymi nóżkami nawet 45 cm.

Co porabia maluch?

Obserwuje, nasłuchuje, a teraz nawet wącha. To jego główne zajęcia oprócz lekkiego uderzania piąstkami w twój brzuch, maluch ma przecież coraz mniej miejsca. Wiele dzieci już teraz układa się w pozycji do góry nogami.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 30 tydzień ciąży

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość