Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

32 tydzień ciąży

To nie jest dla ciebie najlepszy okres ciąży. Wiele przyszłych mam zaczyna już z niecierpliwością wyczekiwać porodu. Wszystko przez nasilające się dolegliwości. U dziecka nadal udoskonala się układ oddechowy i immunologiczny.

Co zmienia się w twoim ciele?

Dno macicy znajduje się 12 cm nad pępkiem, a jej wysokość to 32 cm. Od początku ciąży mogłaś już przytyć około 8 kg. Przez pokaźnych rozmiarów brzuch możesz czasami tracić równowagę, więc bardzo na siebie uważaj.

Co możesz odczuwać?

  • Problemy z oddechem. Podczas większego wysiłku możesz dostawać bezdechu i potem z trudem łapać powietrze. Wszystko przez rosnącą macicę, która uciska na płuca i przeponę. Jeśli poczujesz trudności w złapaniu oddechu, mocno się wyprostuj, aby zrobić przeponie jak najwięcej miejsca.
  • Puchnące nogi. Wszystko przez rosnące ciśnienie krwi i ciężar, jaki dodatkowo muszą nosić twoje nogi. Wieczorami sprawiaj sobie zimną kąpiel dla stóp i proś partnera o masaż stóp – powinno pomóc.
  • Od 32. tygodnia ciąży chodź na wizyty kontrolne co dwa tygodnie. To bardzo ważne, zarówno dla zdrowia dziecka, jak i twojego. Ważne jest też wykonanie badania USG. Podczas niego, lekarz sprawdzi czy narządy malucha prawidłowo się rozwijają. Przyda się także określenie wielkości łożyska i ilości płynu owodniowego – to istotne informacje z punktu widzenia zbliżającego się porodu.

  • Obserwuj swoje ciało. Jeśli nasilają się takie objawy jak mdłości, mroczki przed oczami, bóle podbrzusza i opuchlizna, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Może to być początek zatrucia ciążowego, czyli tzw. rzucawki. Nie można jej bagatelizować, bo jest to poważna choroba ciążowa, zagrażająca życiu twojemu i dziecka. Często kobiety w stanie przed rzucawkowym są hospitalizowane w celu wcześniejszego wywołania ciąży.

Jak rozwija się dziecko?

Płuca dziecka nadal się udoskonalają i produkują surfaktant. Wzmacnia się także układ odpornościowy. Maluch przejmuje od ciebie przeciwciała, które po urodzeniu będą go chroniły przed infekcjami. W tym tygodniu wzmacnia się także słuch dziecka – słyszy doskonale, co dzieje się w twoim otoczeniu. Wsłuchuje się także w bicie twojego serca i szum płynącej w pępowinie krwi.

Jak wygląda dziecko?

Przypomina nieco mniejszą wersję „siebie” tuż po porodzie. Tłuszczyku na jego ciele jest już coraz więcej – zwłaszcza w górnej części ud i na ramionkach. Dziecko traci już meszek, ale nawet po urodzeniu pozostanie go trochę na pleckach. Waga malucha to około 1,8 kg. W pozycji skulonej mierzy 30 cm, a gdy wyprostuje nóżki ma aż 41 cm.

Co porabia maluch?

Ma coraz mniej miejsca w brzuchu, więc zazwyczaj układa się w wygodnej pozycji i jedynie od czasu do czasu kopie w twój brzuch (możesz to mocniej odczuwać z powodu zmniejszającej się ilości płynu owodniowego). Dziecko zajmuje się głównie nasłuchiwaniem docierających do brzuszka dźwięków i oglądaniem tego co znajduje się w jego otoczeniu.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 31 tydzień ciąży

FotoGaleria

Natalia Kosznik

Tematy:

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość