Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

33 tydzień ciąży

U dziecka niezwykle szybko rozwija się teraz mózg, więc obwód jego główki znacznie się zwiększa. Dalej otłuszcza się też jego ciałko, w tym tygodniu osiągnie już wagę 2 kg. A ty? Jesteś zapewne zmęczona ciężarem brzucha, a twoje nastroje się wahają. Raz marzysz o porodzie, innym razem boisz się samej myśli o nim.

Co zmienia się w twoim ciele?

Niektóre przyszłe mamy na tym etapie są już przyzwyczajone do zmiany ośrodka ciężkości, inne dalej mają problemy z równowagą. W 33. tygodniu ciąży, wzrost twojej wagi to od 10 do 13 kg. Dno macicy znajduje się już 13 cm od pępka, a jej wysokość to 33 cm.

Co możesz odczuwać?

Około 33. tygodnia ciąży znów powracają do ciebie zmiany nastrojowe. To normalne. Z jednej strony duży brzuch zwyczajnie cię męczy, z drugiej boisz się tego, jak będzie wyglądał poród. Będziesz teraz potrzebowała dużo więcej opieki i zrozumienia ze strony najbliższych. Nie opuszczą cię też takie dolegliwości, jak parcie na pęcherz czy zgaga i niestrawność. To pierwsze powodowane jest uciskiem macicy na pęcherz, drugie – wypychaniem żołądka ku górze brzucha.

Co powinnaś teraz zrobić?

  • Koniecznie idź do lekarza na wizytę kontrolną. Teraz już, dziecko powinno ułożyć się w pozycji odpowiedniej do porodu. Kontrolując jego położenie, lekarz ustali formę porodu.

  • Zacznij gromadzić wyprawkę. W dni, kiedy masz więcej energii, pójdź na zakupy dla swojego maluszka. Dziecko będzie potrzebowało wielu akcesoriów i ubranek. Przy tym wszystkim pamiętaj jednak o zdrowym rozsądku i nie kupuj wszystkiego co jest śliczne. Lepiej zrób listę potrzebnych rzeczy i skup się na tym, by były praktyczne. Wiele rzeczy możesz też dostać „w spadku” po dzieciach rodziny i znajomych.

Jak rozwija się dziecko?

To etap udoskonalania się ciałka dziecka. Dzięki niemu będzie ono zdrowsze i odporniejsze na infekcje, których czai się mnóstwo w zwykłym świecie na który niedługo przyjdzie. Dalszy rozwój przechodzą więc płuca i układ immunologiczny. Dalej dojrzewa także mózg. Niezwykle szybki jego rozwój w tym tygodniu, sprawia, że obwód główki zwiększa się o 1,25 cm.

Jak wygląda dziecko?

Tkanka tłuszczowa gromadzi się w miejscach typowych dla bobasków. Teraz już maluch ma charakterystyczne poduszeczki na dłoniach, dołeczki na paluszkach i wałeczki tłuszczyku na rączkach i udach. Dzięki zgromadzonej pod skórą tkanki tłuszczowej, skóra dziecka zmienia kolor z czerwonego na różowy. Malec waży już 2 kg, a jego długość z wyprostowanymi nóżkami to ok. 43 cm.

Co porabia maluch?

Dzięki dalszemu wyostrzaniu się zmysłów, dziecko lepiej odbiera sygnały z wewnątrz i z zewnątrz twojego brzucha. Dziecko jest coraz bardziej świadome posiadania palców u nóżek i rączek. Nasłuchuje też, gdy do niego mówisz czy gdy szybciej bije ci serce. Zapewne też wyczuwa twoje zmiany nastrojowe i nieco je przejmuje. Nie zdziw się więc, że gdy np. wybuchniesz złością, będzie cię uspokajał kopnięciami w brzuch.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 33. tydzień ciąży

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. karoilna (Gość)

    jak fanie ciazy