Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

34 tydzień ciąży

Dziecko czasami tak mocno kopie, że trudno ci złapać oddech. Ma dużo siły i jest bardzo dobrze rozwinięte – większość wcześniaków urodzonych w tym tygodniu nie wymaga już pobytu w inkubatorze.

Co zmienia się w twoim ciele?

W 34. tygodniu ciąży możesz zanotować znaczny przyrost wagi. Macica bowiem jest coraz większa, a rosnący w niej bobas coraz cięższy. Wielu ciężarnym pod koniec ciąży puchną palce – być może więc warto aż do porodu zrezygnować z noszenia pierścionków. Dno macicy znajduje się teraz 14 cm nad pępkiem, a jej wysokość mierzona od spojenia łonowego wynosi 34 cm.

Co możesz odczuwać?

Twoje dziąsła stają się bardzo obrzmiałe i mogą krwawić podczas mycia zębów. Warto więc wymienić szczoteczkę na taką z miękkim włosiem. Oprócz tego, od 34. tygodnia ciąży, znacznie bardziej wrażliwy na dotyk staje się pępek ciężarnych. Sposób? Przyklej na niego plaster by nie był narażony na otarcia. Niektóre maluchy pod koniec ciąży zaczynają bardzo mocno kopać. Jeśli twój bobas jest równie żywotny, zapewne czasami podczas kopnięć tracisz oddech. W takich momentach stań spokojnie, wyprostuj się i powoli zacznij oddychać.

Co powinnaś teraz zrobić?

Nie zapomnij o przyjmowaniu żelaza. Uchroni ono ciebie i malca przed niedokrwistością (niedobory żelaza mogą powodować anemię). Zapasy żelaza przydadzą się też maluchowi w trakcie pierwszych miesięcy życia.

Jak rozwija się dziecko?

Rozwój od tego tygodnia spowalnia się. Teraz dziecko głównie rośnie i ćwiczy umiejętności, które będą mu potrzebne w zewnętrznym świecie. Mózg i układ nerwowy maluszka są już całkowicie ukształtowane. Jego płuca są na tyle rozwinięte, że gdyby teraz doszło do porodu najprawdopodobniej nie miałby trudności z samodzielnym oddychaniem. Również układ immunologiczny jest gotowy do zwalczania lżejszych infekcji.

Jak wygląda dziecko?

Skóra malucha staje się grubsza i nabiera koloru typowego dla niemowląt. Meszek na ciałku w większości zanika, za to włosy na główce stają się coraz gęstsze. Tęczówki na oczkach bobasa są niebieskie (tak jak u wszystkich noworodków), ale w kilka tygodni po porodzie mogą zmienić kolor. Wszystko dlatego, że ostateczna pigmentacja w oku następuje dopiero po jego zetknięciu z prawdziwym światłem słonecznym. Maluch waży teraz 2,3 kg, a jego długość to mniej więcej 32 do 35 cm w pozycji skulonej.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 34. tydzień ciąży

Co porabia maluch?

Gdy nie śpi, 80 proc. swojego czasu poświęca na połykanie i wydalanie wód płodowych – to takie ćwiczenie na oddychanie. Oprócz trenowania oddychania, maluch ćwiczy teraz ssanie, mruganie i ruchy kończyn. Jego ruchy są już powolniejsze i bardziej płynne, ale wzmagają na sile, więc możesz je dużo mocniej odczuwać.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość