Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

35 tydzień ciąży

Przed tobą ostatni miesiąc ciąży. Wiele matek odczuwa już duże zmęczenie i nie może doczekać się nadchodzącego wielkimi krokami porodu. Normalny staje się też lęk o zdrowie swoje i dziecka.

Co zmienia się w twoim ciele?

Dno macicy znajduje się już 15 cm nad pępkiem, przez co twój żołądek ma coraz mniej miejsca. Ciągłe uciski powodować mogą coraz częstszą zgagę. Staraj się więc jeść małe posiłki, by nie wypychać żołądka do pełna. W ten sposób być może uda ci się wyeliminować zgagę. Od początku ciąży mogłaś już przytyć nawet 13 kg.

Co możesz odczuwać?

Zmiany nastrojowe staną się jeszcze silniejsze niż w pierwszym trymestrze. Wiele ciężarnych boi się nadchodzącego porodu, a za chwilę nie może się doczekać, kiedy dziecko pojawi się na świecie. To normalny objaw, więc poproś najbliższych by wytrzymali twoje humory. Niestety, nasilać mogą się też częste parcia na pęcherz, bo maluch bardzo na niego uciska. Dodatkowo, częstsze wizyty w toalecie powodowane są transportowaniem produktów przemiany materii dziecka do twoich nerek.

Co powinnaś teraz zrobić?

W okolicach 35. tygodnia ciąży nie rezygnuj z wizyt u lekarza. To bardzo ważne, abyś była pod jego opieką, zwłaszcza, że podczas badania ginekolog może stwierdzić czy istnieje prawdopodobieństwo wcześniejszego porodu. Widać to chociażby po twojej szyjce macicy, która może już teraz zacząć się skracać i rozszerzać.

Jak rozwija się dziecko?

Cały czas rośnie i nabiera tłuszczyku. Dziecko coraz więcej siusia, bo jego nerki są już w pełni wykształcone. Te produkty przemiany materii na razie są filtrowane przez łożysko i trafiają do twoich nerek, droga mamo. W jelitach gromadzi się też pierwsza kupka dziecka. Reszta narządów wewnętrznych dziecka jest już całkowicie rozwinięta, z wyjątkiem płuc, które doskonalą się aż do porodu.

Jak wygląda dziecko?

Coraz bardziej przypomina noworodka, którego urodzisz, jest jedynie trochę szczuplejsze. Mimo to ma już charakterystyczne fałdki na ramionach i udach, a jego buzia robi się coraz bardziej pucułowata. Maluch waży już 2,5 kg, a z wyprostowanymi nóżkami jego długość to 45 cm.

Co porabia maluch?

Badacze twierdzą, że w 35. tygodniu ciąży dziecko jest już w stanie śnić. Jego senne marzenia dotyczą głównie bodźców dotykowych i słuchowych, których doświadcza w twoim brzuchu.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 35. tydzień ciąży

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość