Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

36 tydzień ciąży

Do porodu już coraz bliżej, a więc bacznie obserwuj swoje ciało w celu rozpoznania skurczów. Twój brzuszek już zaczyna się obniżać, przygotowując cię do porodu. Dla dziecka to już ostatni moment by ostatecznie obrócić się główką w dół.

Co zmienia się w twoim ciele?

Dziecko ostatecznie obraca się główką w dół przez co przemieszcza się nieco niżej w kanale rodnym. Dzięki temu, dziecko nie będzie już tak uciskało na górną część twojego brzucha i będziesz mogła łatwiej oddychać, a dokuczliwa zgaga zniknie. Macica ma już 36 cm długości, ale z powodu obniżenia jej dna, znajduje się teraz 14 cm nad pępkiem.

Co możesz odczuwać?

Niestety nasilą się parcia na pęcherz z powodu przesunięcia malucha w dół twojego brzucha. To uciążliwe zwłaszcza, jeśli będziesz musiała godzinami przebywać poza domem. Możesz też czuć się ociężała, bo w samym trzecim trymestrze ciąży powinnaś przytyć około 5 kg. Dziecko ma teraz w twoim brzuchu coraz mniej miejsca, więc gdy zacznie się rozpychać możesz obserwować wypukłości na swoim brzuchu. Pogłaszcz wtedy do miejsca a maluch na pewno poczuje twój dotyk.

Co powinnaś teraz zrobić?

Pójdź na wizytę do swojego lekarza. Jeśli w trakcie badania okaże się, że maluch jeszcze nie przekręcił się główką w dół, być może konieczne będzie mechaniczne obrócenie go. Poród pośladkowy bowiem, niesie za sobą spore ryzyko.

Spakuj rzeczy do szpitala. Od tego tygodnia możesz spodziewać się porodu, więc lepiej mieć wszystko przygotowane w razie wcześniejszego rozwiązania. Co zabrać do szpitala dla malucha i dla siebie?

 • Koszule nocne – 3 sztuki
 • Majtki jednorazowe – 6 sztuk
 • Szlafrok
 • Kapcie
 • Staniki do karmienia – 2 sztuki
 • Podpaski (będą potrzebne po porodzie)
 • Body rozpinane na całej długości dla dziecka – 4 sztuki
 • Pajacyki rozpinane z boku – 4 sztuki
 • Cienka bawełniana czapeczka
 • Dwie pary skarpetek dla malucha
 • Miękki ręczniczek
 • Paczka pieluch jednorazowych
 • Kocyk i rożek
 • Wilgotne chusteczki, krem do smarowania pupy.

Jak rozwija się dziecko?

Z twojego organizmu dziecko czerpie wapń niezbędny do wzmocnienia jego kości. Mimo, że czaszka dziecka jest już wykształcona, nadal nie jest do końca zarośnięta (ciemiączko całkowicie zarasta dopiero kilka miesięcy po porodzie). To właśnie ułatwi główce malucha dostosowanie się do twojego ciała w trakcie porodu. Na ciele malucha zanika już meszek i maź płodowa. Dziecko połyka je, by później osadziły się w jelitach i wytworzyły smółkę (pierwszą kupkę). Wokół narządów wewnętrznych dziecka nadal gromadzi się tzw. brązowa tkanka tłuszczowa, która dostarcza organizmowi ciepła. Pod skórą malucha nadal rozwija się biała tkanka tłuszczowa, której zadaniem jest utrzymywanie ciepła.

Jak wygląda dziecko?

Podczas badania w trakcie 36. tygodnia ciąży lekarz na pewno przybliży ci wymiary malucha. Większość dzieci w tym tygodniu waży około 2,8 kg i ma 37 cm w pozycji skulonej, a 46 cm z wyprostowanymi nóżkami. Maluch ma już paznokcie wystające poza opuszki paluszków, ale bez obaw – są na tyle miękkie, że nie podrapią ani ciałka dziecka, ani twojego brzucha.

Co porabia maluch?

Dziecko cały czas kręci się, by wybrać najbardziej wygodną pozycję, co nie jest łatwe ze względu na jego coraz większe rozmiary. Powinnaś czuć rozpychanie się malucha i kopnięcia około 10 razy w ciągu dnia.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 36. tydzień ciąży

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość