Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

37 tydzień ciąży

Maluch jest już całkiem rozwinięty, więc pozostaje wam już tylko oczekiwać na poród. Dużo odpoczywaj, bo podczas przychodzenia malucha na świat zdążysz się namęczyć.

Co zmienia się w twoim ciele?

Twoje piersi coraz intensywniej produkują siarę – pierwsze mleko. To także przygotowywanie ciała do rozwinięcia instynktu macierzyńskiego (zauważ, że siara wycieka w twoich sutków np. gdy słyszysz płacz jakiegoś dziecka). Już teraz pojawia się rozwarcie pochwy. Podczas badania, ginekolog już na tym etapie stwierdza rozwarcie na jeden palec (u pierworódki), albo na dwa palce (u kobiety, która już rodziła dzieci). W ten sposób, twoja pochwa powoli przygotowuje się do porodu.

Co możesz odczuwać?

Typowe dla końca ciąży jest wyjątkowe uczucie zmęczenia. Wszystko przez obciążenie organizmu, który na tym etapie pompuje 45 proc. więcej krwi niż zwykle. Możesz też odczuwać ucisk w podbrzuszu, przez to że dziecko coraz bardziej obniża się w twoim ciele, przygotowując się do porodu. Przez to możesz mieć czasem wrażenie, że maluch za chwilę z ciebie wypadnie. Niektóre przyszłe mamy pod koniec ciąży cierpią z powodu rwy kulszowej. To dolegliwość objawiająca się bólem w jednej lub obu nogach. Rwa kulszowa to nic innego jak drętwienie i osłabienie mięśni. W takich przypadkach często pomaga stosowanie maści rozgrzewających.

Co powinnaś teraz zrobić?

  • Obserwuj swoje ciało. Pod koniec 37. tygodnia ciąży skurcze zaczną się nasilać. Uwaga! Początkowe skurcze są nieregularne. Aby mieć pewność, że to nie są skurcze przedporodowe, przejdź się, zmień pozycję siedzenia. Wczesne skurcze wówczas ustępują, skurcze przedporodowe - nie.
  • Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, spakuj torbę do szpitala.
  • Twój środek ciężkości jest zaburzony, więc bardzo uważaj podczas wychodzenia z wanny czy schodzenia ze schodów.

Jak rozwija się dziecko?

Jego rozwój jest właściwie ukończony. Wszystko ważne narządy są już wypracowane. Jedyne co teraz będzie się zmieniało to waga dziecka – będzie tyło około 25 gram dziennie. Dalej udoskonalają się także płuca, ale to potrwa aż do dnia porodu. Wciąż mnożą się i rozwijają komórki w mózgu, które zakończą intensywną pracę dopiero kilka miesięcy po porodzie.

Jak wygląda dziecko?

Jest tylko odrobinę mniejszy od donoszonego noworodka. Oprócz tego żadna część jego ciałka nie zmieni już wyglądu. Maluch ma teraz 50 cm i waży około 3 kg.

Co porabia maluch?

Przemieszcza się coraz niżej, w dół twojej miednicy. Przez taką pozycję, może ci się wydawać, że maluch mniej się rusza. Po części to prawda, bo ma zwyczajnie dużo mniej miejsca. Mimo to jednak, część jego aktywności jest dla ciebie nieodczuwalna właśnie z powodu takiego położenia dziecka.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 37. tydzień ciąży

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość