Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

38 tydzień ciąży

Z medycznego punktu widzenia ciąża jest już donoszona. Teraz w każdej chwili może rozpocząć się poród. Dobrze obserwuj swoje ciało, by nie pomylić skurczy porodowych ze skurczami Braxtona – Hicksa, które staną się teraz dużo częstsze.

Co zmienia się w twoim ciele?

Problemy z równowagą stają się już poważnym problemem, więc powstrzymaj się chociażby przed pokusą urządzania pokoju dla malucha. Możesz też odczuwać spory apetyt. Wszystko przez to, że organizm stara się przygotować siły do porodu. Mimo to, nie powinnaś już dalej przybierać na wadze. Oprócz tego, kości twojej miednicy odrobinę się rozszerzają, by ułatwić dziecku przyjście na świat.

Co możesz odczuwać?

Większość przyszłych mam pod koniec ciąży czuje się ociężale. Możesz czuć się wyczerpana ciążą, zwłaszcza, że koniec ciąży przynosi sporo dolegliwości. Ucisk na pęcherz sprawia, że wychodzenie z domu na dłużej staje się problematyczne. Niedługo przed rozwiązaniem zaczną też boleć cię plecy i uda, a w okolicach brzucha możesz odczuwać ból typowy dla miesiączki.

Co powinnaś teraz zrobić?

Torbę z rzeczami potrzebnymi do szpitala powinnaś spakować już jakiś czas temu, więc jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, nie zwlekaj. Te rzeczy, których nie możesz już teraz schować do torby spisz na listę i powieś ją na lodówce, żeby na pewno ich nie zapomnieć. Uwaga! Do szpitala będą też potrzebne dokumenty. Włóż więc do teczki dokumenty ubezpieczeniowe, numer NIP, kartę przebiegu ciąży, wyniki badań (badanie moczu, morfologia, grupa krwi, USG, HBS i WR). Pamiętaj także o zabraniu ze sobą dowodu!

Jak rozwija się dziecko?

Serce maluszka bije teraz z częstotliwością 110-116 uderzeń na minutę. Maluch jest już gotowy do przyjścia na świat, chociaż nadal rośnie. Przybiera na wadze około 14 gram dziennie. W tej chwili, cały kościec malucha liczy 300 części – to o 100 więcej niż u dorosłego człowieka. W dalszym rozwoju, już po porodzie niektóre kości zaczną się łączyć.

Ma coraz więcej charakterystycznych dla noworodków fałdek, jego policzki stają się pucołowate. W większości zanika charakterystyczny dla życia płodowego meszek – po porodzie bobas będzie miał go tylko na pleckach, ramionach, czole i za uszami. W 38. tygodniu ciąży ciałko dziecka ma 50-51 cm długości, a jego waga to 3,1 kg.

Co porabia maluch?

Jest mu niewygodnie, bo ma coraz mniej miejsca w twoim brzuchu. Pozycja dziecka jest do tego stopnia skulona, że większość czasu dotyka brodą do klatki piersiowej. Przez to ruchy malca nie są już tak energiczne i tracą na częstotliwości. Dziecko przejmuje także różne twoje emocje poprzez obieg hormonów w waszym połączonym krwiobiegu. Staraj się więc panować nad swoim humorem, by przedporodowy niepokój nie udzielał się maleństwu.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 38. tydzień ciąży

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość