Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

39 tydzień ciąży

Wielkimi krokami zbliżasz się do porodu i zapewne myślisz o tym z ulgą, nawet jeśli wcześniej bałaś się tej chwili. W oczekiwaniu obserwuj więc swoje ciało. Co może świadczyć o zbliżającym się rozwiązaniu? Chociażby wypadnięcie czopu śluzowego.

Co zmienia się w twoim ciele?

Szyjka macicy w przygotowaniu do porodu, staje się krótsza i szersza. Wszystko po to, by przy uzyskaniu pełnego rozwarcia, dziecko mogło się przecisnąć i wydostać na świat. Dno macicy jest coraz niżej – teraz znajduje się od 16 do 20 cm nad pępkiem. Od początku ciąży twoja masa wzrosła od 11,5 do 16 kg, ale teraz już nie powinna się zwiększać. Tuż przed porodem w ciele przyszłej mamy szaleją hormony przygotowujące organizm do wysiłku, a więc mogą ci dokuczać zmiany nastrojowe.

Co powinnaś teraz zrobić?

  • Kontroluj czas między skurczami. Od czasu do czasu warto sprawdzić czy czas pomiędzy skurczami jest regularny. Im częściej się one pojawiają i im regularniejsze się stają, tym bliżej do porodu.
  • Zaobserwuj wypadnięcie czopu śluzowego. To swego rodzaju korek chroniący podczas ciąży szyjkę macicy. U jednych kobiet wypada on na kilka dni przed porodem, u innych na dzień przed porodem.

Co możesz odczuwać?

Typowe dla ostatnich dni ciąży jest rozdrażnienie i podenerwowanie. Po części winne są tutaj hormony, po części twoje zmęczenie ciężarem brzucha i strach przed porodem. Dodatkowo, coraz mocniej zaczną ci dokuczać parcia na pęcherz a zakończy je dopiero poród. Coraz częstsze stają się skurcze przygotowujące, staną się też trochę silniejsze.

Jak rozwija się dziecko?

W 39. tygodniu ciąży organizm maluszka jest już rozwinięty, ale nadal przygotowuje się do przyjścia na świat. W związku z tym nadal udoskonala się system immunologiczny. Twoje przeciwciała są przekazywane maleństwu bezpośrednio przez łożysko. To wzmocni dziecko i da mu możliwość walki z infekcjami na kilka tygodni po porodzie. By wzmocnić ten efekt warto karmić malucha piersią, bo w mleku matki także są zawarte przeciwciała.

Jak wygląda dziecko?

Przez dawkę hormonów, którą mu przekazujesz, maluch może mieć na buzi malutkie krostki. Znikną one tuż po porodzie. Oprócz tego dziecko nadal nabiera tłuszczyku. Na jego główce jest już sporo włosków, jednak ich ilość jest mocno uzależniona od genów, jakie przekazali mu rodzice. Niektóre dzieci rodzą się z bujną czupryną, inne są prawie całkiem łyse. Teraz dziecko ma ok. 52 cm wzrostu, a jego waga to ok. 3,3 kg.

Co porabia maluch?

Jest mu coraz ciaśniej, bo wciąż przybiera na wadze. Przez to, że ma mniej miejsca nie rusza się już tak intensywnie. Zamiast tego nasłuchuje tego co dzieje się poza twoim ciałem i wczuwa się w twoje samopoczucie. Gdy zaczniesz rodzić, nie tylko ty będziesz przerażona – maluch też wyczuje, że czeka go spory stres i wysiłek.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 39. tydzień ciąży

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość