Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

4 tydzień ciąży

Teraz już możesz upewnić się na 100 procent, że jesteś w ciąży! Wynik testu ciążowego będzie dużo bardziej wiarygodny niż tydzień temu. Warto też pójść do ginekologa, który oceni zmiany zachodzące w twoim ciele. A dzieje się w nim naprawdę dużo.

Co zmienia się w twoim ciele?

Droga przyszła mamo! Zamiast co chwila sprawdzać czy jednak nie wystąpiła miesiączka, upewnij się i zrób test ciążowy! 4 tydzień ciąży to na niego najlepszy czas. Jeśli pojawią się dwie kreski – możesz być niemal pewna, że będziesz mamą. Druga kreska pojawia się dzięki hormonowi hCG (gonadotropina kosmówkowa). Ostateczną odpowiedź możesz uzyskać podczas badania ginekologicznego (powoli zacznij zastanawiać się nad wyborem lekarza prowadzącego ciążę) oraz badania krwi (w niej też pojawi się hormon hCG).

Co możesz odczuwać?

Hormony wytwarzane przez zarodek (bo tak możesz już nazwać swoje dziecko), powodują duże zmiany w twoim samopoczuciu. Przeczekaj je cierpliwie, bo wkrótce miną.

  • Huśtawki nastrojów i rozdrażnienie. Ten objaw, niestety towarzyszy większości ciężarnych przez całą ciążę. Staraj się wyeliminować stres z codziennego życia, a najbliższych koniecznie poproś o wyrozumiałość. Pamiętaj! Ciąża powinna być miłym okresem w twoim życiu, wpływa przecież na początek twoich relacji z dzieckiem. A stresy, które odczuwasz mogą być wyczuwalne dla maleństwa.
  • Mdłości i zawroty głowy. To normalne dla pierwszych tygodni ciąży. W twoim organizmie bardzo wiele się dzieje, a to powszechny skutek uboczny tych zmian. Mdłości z pewnością miną za dwa – trzy tygodnie.
  • Zmęczenie i senność. To kolejny, nie do końca przyjemny objaw pierwszych dni ciąży. Nie martw się, a zamiast tego poddaj się swojemu samopoczuciu. Więcej śpij i odpoczywaj, słowem – zwolnij tempo.
  • Ból piersi. To działanie hormonów, które ulegają zmianom na skutek ciąży i powodują obrzmienie piersi. Twoje brodawki mogą być bardziej brązowe, a gruczołki na nich się znajdujące – bardziej widoczne.

Jak rozwija się dziecko?

To czas dużych zmian. Dziecko na dobre zagnieździ się w twojej macicy. Pod koniec 4 tygodnia ciąży wytworzy się cewa nerwowa, z której powstanie układ nerwowy dziecka. Wykształcony jest także woreczek żółciowy, dzięki któremu dziecko dostaje od ciebie pokarm. W badaniu USG, na monitorze zobaczysz już woreczek ciążowy. To w nim rozwija się dziecko.
Po czterech tygodniach, twoje rozwijające się dziecko to embrion, podzielony na trzy oddzielne warstwy:

  • Endoderma. To warstwa wewnętrzna. Tutaj rozwiną się płuca, wątroba i układ pokarmowy dziecka.
  • Mezoderma. To warstwa środkowa. Niedługo przemieni się w serce dziecka, jego mięśnie, kości, nerki i narządy płciowe.
  • Ektoderma. To warstwa zewnętrzna. Z niej powstaną skóra, włosy i oczy maleństwa.

Jak wygląda dziecko?

Dziecko rośnie jak na drożdżach. Przestaje już wyglądać jak okrągła komórka. Teraz jest wydłużonym embrionem. Jego zewnętrzna warstwa tworzy palcowate wypustki, dzięki którym może połączyć się z twoim krwiobiegiem. Zarodek pod koniec tego tygodnia ma już ponad 0,2 milimetra. Jest jeszcze szarawy i półprzezroczysty, ale już niedługo geny przekazane mu przez mamę i tatę nadadzą mu niepowtarzalności. Zaprogramowany jest już jego kolor włosów i oczu, wzrost i oczywiście płeć (ona pewna jest już w chwili zapłodnienia).

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 4 tydzień ciąży

Natalia Kosznik

Tematy:

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość