Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

40 tydzień ciąży

Nadszedł czas porodu. Ciąża jest już w pełni donoszona, ale nie denerwuj się jeśli skurcze porodowe nie pojawią się w wyliczonym przez lekarza dniu. Zaledwie 4 proc. dzieci rodzi się w wyznaczonym dniu porodu.

Co zmienia się w twoim ciele?

Szyjka macicy nadal przygotowuje się na poród – skraca się i rozszerza. Być może zauważysz zwiększoną wydzielinę z pochwy. Jeśli ten objaw będzie się utrzymywał, a wydzielina będzie wodnista, może to oznaczać początek porodu.

Co możesz odczuwać?

Poród może się zacząć w każdej chwili, więc normalne jest twoje podenerwowanie i zniecierpliwienie. Co będzie się działo z twoim organizmem tuż przed porodem?

  • Skurcze stają się regularne. Powtarzają się najpierw co 10 – 15 min., a później stają się częstsze. Pamiętaj! Skurcze tuż przed porodem nie ustępują, nawet jeśli zmienisz pozycję, czy trochę się poruszasz. Pierwsze skurcze są krótkie – trwają 15–30 sekund, ale stopniowo stają się coraz dłuższe (od pół do półtorej minuty).
  • Odchodzą wody płodowe. To najważniejszy objaw porodu – nawet jeśli nie odczuwasz skurczów. Czasami wody odchodzą jeszcze przed rozpoczęciem skurczów, wtedy jednak powoli się sączą. Jeśli najpierw wystąpiły skurcze, wody najprawdopodobniej „chlusną” z ciebie dużym strumieniem. Nie zastanawiaj się – jedź do szpitala!
  • Krwawienie. Nie powinno być silne, możesz zaobserwować tylko niewielkie plamki krwi na bieliźnie.

Co powinnaś teraz zrobić?

Spakowaną torbę do szpitala razem z potrzebnymi dokumentami ustaw w wygodnym do zabrania miejscu. Przedtem jednak sprawdź czy na pewno jest w niej wszystko co potrzebne. Poproś też partnera i kilka bliskich osób by byli w stanie gotowości, jeśli trzeba będzie wieźć cię do szpitala. Dzięki takiemu poczuciu bezpieczeństwa powinnaś być bardziej spokojna.

Jak rozwija się dziecko?

W 40. tygodniu ciąży maluch jest już w pełni gotowy do przyjścia na świat. Jego główka schodzi coraz niżej dzięki czemu w każdej chwili może zacząć przeciskać się przez kanał rodny. Ostatni etap rozwoju płuc nastąpi jednak pod koniec porodu. Wszystko przez to, że w twoim brzuchu malec nadal wymienia tlen i dwutlenek węgla dzięki łożysku. W chwili przyjścia na świat, gdy dziecko złapie pierwszy oddech, krew w jego płuckach wypełni się tlenem i rozpocznie się prawdziwy proces oddychania.

Jak wygląda dziecko?

Jest tak skulone, że zapewne gdyby wiedziało, że niedługo będzie mogło rozprostować ciałko, poczułoby ulgę. Pod koniec porodu maluch ma już 53 – 54 cm, a jego waga to ok. 3,4 kg.

Co porabia maluch?

Jest mu tak samo, jeśli nie bardziej niewygodnie, jak tobie. Zapewne więc obydwoje nie możecie doczekać się porodu. Pamiętaj jednak, że tuż po porodzie, ty odczujesz ulgę, ale dziecko będzie przelęknione nowym, nieznanym światem. Ważne więc, byś czuła się spokojna i szczęśliwa. Wtedy, gdy przytulisz maleństwo, poczuje się bezpiecznie.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 40. tydzień ciąży

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Joanna (Gość)

    Ja jestem w 42 tyg ciąży i jeszcze nie urodziłam a za 2 dni bedzie 3 tyg jak przenoszam ciąże dziecko żyje a lekarze mówia ze mam czekac