Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

5 błędów w samobadaniu piersi

Informacjami o konieczności samobadania jesteśmy bombardowane na każdym kroku, więc świadomość wśród kobiet teoretycznie rośnie. Niestety wciąż nie przekłada się to na praktykę, a na jeszcze większe nieszczęście, wiele kobiet, które faktycznie kontrolują piersi, nie robi tego poprawnie.

Temat samobadania poruszaliśmy już wcześniej. O technikach i rzeczach, na które należy zwrócić uwagę przeczytacie w materiale Samobadanie piersi. Teraz skupiamy się na kilku sprawach, o których warto pamiętać, by badanie było nie tylko skuteczne, ale i łatwiejsze.

1. Wybierz odpowiednią porę

Nie każdy dzień cyklu jest odpowiedni na wykonywanie samobadania piersi i to jeden z podstawowych błędów jakie popełniamy. Najlepszy moment to 7-10 dni przed menstruacją lub 2-3 dni po jej zakończeniu. Staraj się przeprowadzać badanie zawsze w tym samym okresie, by tkanka była taka sama w dotyku i możliwe zmiany łatwiejsze do wykrycia.

2. Użyj balsamu

Samobadanie piersi na sucho jest o wiele trudniejsze i nie tak dokładne. Balsam lub lubrykant zmniejsza opór, wygładza skórę i sprawia, że palce są wrażliwsze na najmniejsze zmiany. Do tego badanie może stać się po prostu przyjemnym masażem.

3. Stań przed lustrem

Oczywiście lepiej badać się gdziekolwiek niż w ogóle, ale stając przed lustrem wiesz, które obszary już sprawdzałaś i co zostało jeszcze do skontrolowania. Poza tym, jednym z kluczowych elementów samobadania jest obserwacja kształtu piersi, koloru brodawki i napięcia skóry wokół sutka. Lustro jest w tym przypadku niezbędne!

4. Zmieniaj ułożenie rąk

Tkanka piersi jest niezwykle złożoną strukturą i ukształtowuje się pod wpływem ułożenia rąk i całego ciała. By przeprowadzić dokładne badanie, należy pamiętać o 4 podstawowych pozycjach. Najpierw połóż ręce na bokach obserwując kształt piersi, następnie jedną umieść za głową, a drugą wykonaj badanie, zmień ręce i powtórz ten sam cykl z jedną ręką biodrze. Ostatni etap to badanie w pozycji pochylonej w kierunku lustra.

5. Połóż się

Badanie nie kończy się na kontroli w pozycji stojącej. Na końcu połóż się i ponownie sprawdź piersi, również zmieniając ułożenie rąk.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość