Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

5 metod leczenia żylaków

Nieleczone żylaki mogą przyczynić się do powstania poważnych stanów zapalnych żył, owrzodzeń, a nawet krwotoków. Leczenie najlepiej jest więc rozpocząć jak najszybciej.

Odpowiednią metodę leczenia żylaków powinien wybrać dla ciebie lekarz. Warto jednak wiedzieć na czym one polegają:

Skleroterapia

Tę metodę stosuje się na najmniejszych żyłach i pajączkach. Do żyły lekarz wstrzykuje (czasem kilkakrotnie, co 7-10 dni) środek, dzięki któremu żyły stopniowo zaczynają się zrastać. Następnie nogę owija się ciasno bandażem, co powoduje dalsze zarastanie ściśniętych żył.

Laseroterapia

Metoda stosowana do zamykania pajączków i mniejszych żylaków. Polega na naświetleniach punktów, będących połączeniami żył i kilku na miejscach ich przebiegu. Promień lasera jest pochłaniany przez hemoglobinę, czerwone krwinki skupiają się i pod wpływem ciepła wyparowują. Chore naczynie krwionośne zrasta się.

Photo-Derm

Pozwala pozbyć się pajączków i mniejszych żyłek. Specjalne urządzenie wytwarza strumień światła, o działaniu podobnym do lasera, którą lekarz kieruje na określone miejsca na nodze. Wcześniej przykłada do nich prostokątną lub kwadratową końcówkę z kryształu. Specjalna długość fali przechodzi przez ten kryształ i wchodzi tylko do żyły i ją zamyka.

Stripping

Do usuwania większych żylaków stosuje się metodę strippingu. chirurg dokonuje dwóch ok. 5- cm nacięć: w pachwinie lub kostce, a następnie do chorej żyły wprowadza miękką, metalową linkę (stripper), którą przecina i podwiązuje żyłę. Jednym szarpnięciem wydobywa ją z powrotem na zewnątrz i zszywa rany.

Miniflebektomia

Metoda podobna do strippingu, jednak podczas niej nie wyciąga się całego pnia żylnego za jednym pociągnięciem, ale robi się to odcinkami. Wzdłuż chorej żyły lekarz robi małe 2-3-mm nacięcia, przez które narzędziem przypominającym szydełko wyciąga podzieloną na kawałki żyłę, a potem jej małe odgałęzienia.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość