Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

5 tydzień ciąży

Twoje dziecko zaczyna już wyglądać, jak znany ci z książek od biologii zarodek. Ma główkę i ogonek, a to wszystko układa się w kształt litery C. W tym tygodniu embrion bardzo się rozwija, ale twoje samopoczucie praktycznie się nie zmienia. Niestety nudności i senność jeszcze ci potowarzyszą.

Co zmienia się w twoim ciele?

5 tydzień ciąży to okres sporych zmian w twojej macicy, jednak jest to dla ciebie praktycznie nieodczuwalne. Pęknięty pęcherzyk Graffa (otaczający komórkę jajową), wydziela najważniejszy w ciąży hormon – progesteron. Dzięki niemu błona śluzowa macicy może się złuszczać, a ciąży nie zagraża niebezpieczeństwo. Później progesteron zacznie być produkowany przez łożysko.

Co możesz odczuwać?

Zmiany hormonalne w twoim ciele mogą nadal dawać się we znaki. Mdłości, senność i zmiany nastroju u niektórych kobiet zatrzymują się na początku drugiego miesiąca ciąży, u innych trwają aż do jego końca. Zmęczenie może sprawiać, że sen wyda ci się najodpowiedniejszym sposobem spędzania wolnego czasu. Warto jednak z tym walczyć! Chodź na długie spacery. Świeże powietrze dobrze ci zrobi. Z powodu wzrostu hormonów możesz też skarżyć się na bolące piersi i bóle głowy.

Jak teraz rozwija się dziecko?

Zarodek ma już główkę i ogonek, układające się w kształt litery C. Ukształtowane są także początkowe formy niezbędnych organów. Wykształca się już powoli układ krwionośny i serce. Niedługo zacznie bić! Ważnym etapem rozwoju jest też powstawanie cewy nerwowej z której za jakiś czas wykształci się mózg i rdzeń kręgowy. By uniknąć wad rozwoju dziecka warto w tym czasie łykać kwas foliowy. Lekarze zalecają przyjmowanie go co najmniej przez pierwsze trzy miesiące ciąży. To jednak nie koniec. Już teraz zachodzi prosta wymiana krwi pomiędzy tobą, a dzieckiem. Dziecko będzie także potrzebowało tlenu, który pobierać zacznie z łożyska (rozwija się ono jednak dopiero w 12 tygodniu ciąży). Działać zaczyna jednak worek złożony z błon, który wypełniony zostanie płynem owodniowym.

Jak wygląda dziecko?

Niektórzy porównują zarodek w tym etapie rozwoju do przecinka lub krewetki. Dziecko ma już swój kształt i strony „ciała” – prawą i lewą. Wyodrębniona została też główka i ogonek. Przez „plecy” zarodka przebiega pasek, który będzie kiedyś centralnym układem nerwowym. Rozwijające się w tobie maleństwo znacznie urosło – wielkością przypomina już pestkę pomarańczy – ma od 1,5 do 2 mm.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 5 tydzień ciąży

Natalia Kosznik

Tematy:

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość