Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

6 książek o szczęściu, które warto przeczytać

Czy można zbadać coś tak nieuchwytnego jak szczęście? Czy ludzie opisujący siebie jako osoby szczęśliwe mają charakterystyczne cechy wspólne? I przede wszystkim, czy bycia szczęśliwym można się nauczyć? Na te pytania od lat starają się odpowiedzieć przedstawiciele różnych dziedzin nauki. Z różnym skutkiem zawierają też swoje wnioski w publikacjach.

Z poradnikami jest trochę tak jak z jedzeniem: nie to dobre, co dobre, ale co komu służy. Każdy rodzaj motywacji może okazać się skuteczny, każde dobre słowo może koić ból emocjonalny, a każde cudze doświadczenie dobra może dawać nadzieję. Nawet jeśli uważasz, że czytanie o tym, jak odnaleźć szczęście w 30 dni jest przejawem skrajnej naiwności, nie drwij i módl się, byś nigdy nie musiał szukać ratunku w lekturze.

Nie da się jednak ukryć, że wiele spośród dostępnych propozycji książkowych nie oferuje nic poza truizmami, które sugerują, jak powinniśmy zmienić swoje życie, ale nie dają do tego żadnych narzędzi. Na szczęście są też takie książki, które można z czystym sumieniem polecać jako wartościowe, chociażby ze względu na ich rzetelne podstawy naukowe, interdyscyplinarny charakter oraz prostotę i użyteczność przekazu.

Poniższe propozycje trudno nazwać poradnikami. To raczej relacje z osobistych poszukiwań szczęścia, wyniki akademickich prób zrozumienia istoty cierpienia, czy też kompendia myśli filozoficznej, ewoluującej na przestrzeni wieków. Szczęście jawi się w nich jako sztuka, którą można i należy zgłębiać, a czytelnik nie dowiaduje się wyłącznie, jak może wyglądać jego życie – dowiaduje się przede wszystkim, co stoi na przeszkodzie, by tak właśnie wyglądało.

Szczęście. Od Mądrości Starożytnych po Koncepcje Współczesne

Jonathan Haidt

Pytanie, co czyni nas szczęśliwymi od wieków zajmuje filozofów, proroków i naukowców. Jonathan Haidt „odgrzebuje” klasyczne teorie wielkich myślicieli i przygląda się współczesnym koncepcjom, wyłaniając mnóstwo punktów wspólnych i rozbierając pojęcie szczęścia na czynniki pierwsze. Jednocześnie Haidt formułuje swoje własne hipotezy dotyczące nieszczęścia, między innymi sugerując, że traumy i porażki są konieczne dla spełnienia i osobistego rozwoju.

Na Tropie Szczęścia

Daniel Gilbert

Minęło prawie 7 lat odkąd wydano Na Tropie Szczęścia, a książka Daniela Gilberta do dziś pozostaje jedną z najbardziej inspirujących i najlepiej popartych naukowo odpowiedzi na pytanie, czym jest szczęście i co sprawia, że droga do niego jest tak wyboista.

Profesor Harwardu w swobodny, dowcipny sposób, okraszony setkami przykładów, rozprawia się z naszymi złudzeniami na temat szczęścia i tłumaczy, jak figle, które płata nam umysł, wpływają na nasze oczekiwania. Gilbert nie daje czytelnikowi żadnej recepty, nie mówi, jak trzeba żyć. Dostajemy cenną pomoc w zrozumieniu własnej psychiki i odpieraniu zdradliwych podszeptów wyobraźni, a to już niemało.

Próbkę swoich błyskotliwych teorii Gilbert daje w arcyciekawym wystąpieniu dla TED:

Sztuka szczęścia

Dalajlama, Howard C. Cutler

Nauka być może jest najrzetelniejszym źródłem oświecenia, ale niewłaściwym byłoby pominięcie wielowiekowej tradycji duchowej, która niestrudzenie dąży do zrozumienia istoty ludzkiej natury. A nie ma chyba w tym zakresie osoby bardziej kompetentnej od Jego Świątobliwości XIV Dalajlamy. Tenzin Gjaco naucza, że kluczem do osiągnięcia szczęścia jest umiejętność współodczuwania i odnalezienia wewnętrznego spokoju pośród panującego chaosu. Mówi między innymi o miłości, zazdrości, śmierci, cierpieniu i gniewie.

Sztuka Szczęścia to urzekająca mądrością i prostotą zachęta do okazywania miłości i troski sobie i światu zewnętrznemu. Po lekturze zaczynamy rozumieć, że szczęście to nie uczucie, które płynie z realizacji celów, lecz sztuka, którą należy zgłębiać i konsekwentnie praktykować.

Projekt Szczęście

Gretchen Rubin

Mimo, że dość często doświadczamy olśnienia na temat ulotności ludzkiego życia (zwykle w obliczu czyjejś tragedii), rzadko przekuwa się to w jakiekolwiek trwałe zmiany. Inaczej było w przypadku Gretchen Rubin, która po jednej z takich iluminacji postanowiła poddać się eksperymentowi. Przez 12 miesięcy testowała na sobie wskazówki największych myślicieli, współczesne odkrycia naukowe i lekcje popkultury na temat tego, jak być szczęśliwym, by po roku móc z czystym sumieniem powiedzieć, że wzięła własne życie w swoje ręce.

Relacja Rubin nie jest lekturą ani wybitnie odkrywczą, ani poruszającą, i bynajmniej nie zachęca do podążania tą samą ścieżką co autorka. Niewątpliwie motywuje jednak do zadania sobie pytania, czy jesteśmy zadowoleni ze status quo i - o ile uznamy to za konieczne - rozpoczęcia własnego Projektu Szczęście.

Prawdziwe szczęście

Martin E.P. Seligman

Prace Martina Seligmana stały się ostatecznym impulsem do powstania psychologii pozytywnej, współczesnej odpowiedzi na historyczne modele, które skupiają się raczej na eliminowaniu cierpienia niż rozwijaniu dobrostanu. Prawdziwe szczęście to zestaw narzędzi, które pozwalają na wykorzystanie własnych cnót i zalet do budowania zadowolenia w pracy, miłości, zabawie i rodzicielstwie. Seligman podaje naukowe dowody na to, że każde doświadczenie radości i każda optymistyczna postawa wpływa na jakość myślenia, trafność podejmowanych decyzji i chęć podejmowania działań dających spełnienie.

Dary niedoskonałości

Brené Brown

W skrócie można powiedzieć, że Brene Brown napisała książkę o tym, dlaczego tak obsesyjnie dążymy do perfekcjonizmu i dlaczego wyrządzamy sobie tym krzywdę, ale to nie wystarczy, by oddać głębię i wagę tego, co autorka próbuje przekazać. W oparciu o wieloletnie badania socjologiczne, Brown w niezwykle przystępny sposób tłumaczy, jak wstyd i poczucie bezwartościowości stają się przeszkodami na drodze do szczęścia.

Wstydzimy się tego, kim jesteśmy, boimy się, że gdy inni poznają prawdę o nas, uznają nas za niegodnych miłości, niechętnie prosimy o pomoc, nie lubimy eksponować swoich słabości i ganimy się za złe emocje. Tymczasem kluczem do pełnego życia i budowania wartościowych relacji jest według autorki autentyczność, a ta wymaga odwagi do bycia „nagim” i bezbronnym, otworzenia serca nawet na potencjalnie bolesne doświadczenia i obdarzania siebie współczuciem.

Urzekający wykład Brene Brown dla TED, poruszający kwestie szczegółowo opisane w książce, jest jednym z najczęściej odtwarzanych wystąpień w serwisie. Do tej pory obejrzano go ponad 11 mln razy.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Wizerunkowa

  Projekt szczęście to moja ulubiona lektura. Wciągająca już od pierwszego zdania.

 2. zwirmag86

  Ja uwielbiam "Prawdziwe szczęście" - bardzo dużo mi dała ta książka. Polecam każdemu!

 3. lewikaj84

  też uwielbiam ksiażkę "Projekt szczęście". Czytałam nawet kilka razy...

 4. olemonia84

  Polecam książkę "Dary niedoskonałości" - niedawno czytałam i faktycznie mi pomogła!

 5. miriam (Gość)

  "Prawdziwe szczęście" jest niezła. Ja znalazłam ostatnio "Wielkie rozważania małego człowieka", nie pamiętam autora, ale to coś zupełnie innego ...