Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

6 tydzień ciąży

Mała kijanka – tak w dwóch słowach można opisać wygląd dziecka rozwijającego się w twoim ciele. Ma już malutkie, bijące serduszko, układ nerwowy i zalążki mózgu, który coraz szybciej się rozwija. Ty sama dbaj o siebie dużo bardziej! Dziecko jest teraz wrażliwsze na czynniki z zewnątrz.

Co zmienia się w twoim ciele?

6 tydzień ciąży przynosi pierwsze naprawdę widoczne zmiany w ciele. Twoja macica zaczyna się powiększać. Jest obecnie wielkości sporej śliwki. Z tego powodu możesz odczuwać twardnienie brzucha. Nabrzmienie i ból piersi są z kolei spowodowane zmianami w gruczołach sutkowych. Wszystko przez podwyższone stężenie hormonów steroidowych (progesteron, niezbędny do utrzymania ciąży powoduje przerost gruczołów) i prolaktyny (podtrzymuje ona pracę ciałka żółtego, produkującego progesteron).

Co możesz odczuwać?

Dziecko rośnie, a potrzebuje do tego hormonów, które w związku z tym szaleją w twoim ciele. Z tego powodu, nawet u kobiet, które do tej pory nie cierpiały na mdłości i senność, te objawy mogą wystąpić. Charakterystyczne dla tego okresu jest także wzmożone łaknienie lub jego brak. Wiele kobiet narzeka także na wrażliwość na niektóre zapachy.

Jak rozwija się dziecko?

Wszystko dzieje się bardzo szybko! Około 40. dnia ciąży tworzą się zalążki rączek, a kilka dni potem – nóżek. Serduszko dziecka, które powstało już w 23. dniu ciąży, zaczyna pompować krew. Na razie zbudowane jest z dwóch zrośniętych rurek. Zamyka się też ukształtowany kanał nerwowy. Na jego końcu, warstwa komórek nerwowych zamyka się i zagina. To właśnie tam rozwinie się mózg dziecka. To jednak nie koniec zmian. W szóstym tygodniu ciąży zaczną powstawać narządy jamy brzusznej, np. jelita i wątroba. Powstaną także nadnercza, z których wykształcą się nerki. Oprócz tego rozwija się krtań u ucho wewnętrzne.

Jak wygląda dziecko?

Jedni twierdzą, że zarodek w tym okresie wygląda jak malutka kijanka, inni porównują go do mikroskopijnego konika morskiego. Porównania te są o tyle słuszne, że dziecko nadal ma maleńki ogonek, który kiedyś zamieni się w kość ogonową. Pojawiają się także rączki i nóżki dziecka, a wokół główki tworzą się bruzdy. Z nich wytworzą się oczy, nos, usta i uszy. Dziecko znacznie urosło. Ma już od 4 do 6 mm.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 6 tydzień ciąży

Natalia Kosznik

Tematy:

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość