Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

7 tydzień ciąży

Maluch rośnie coraz szybciej. Płynie w nim jego własna krew, na buzi ma zalążki nosa, oczu, ust i uszu. Słowem – coraz bardziej zaczyna przypominać ludzki płód. 7 tydzień ciąży może być burzliwy dla przyszłej mamy. Niektóre kobiety skarżą się na nasilenie mdłości, a nawet na trądzik. Wszystko przez szalejące hormony.

Co zmienia się w twoim ciele?

7 tydzień ciąży przynosi znaczne zmiany w szyjce macicy. W tym tygodniu, w otworze zewnętrznym powstanie czop śluzowy. Zamyka on macicę, by ją zabezpieczyć – chroni płód chociażby przed bakteriami, które mogą dostać się do macicy. I tu, ważna informacja na przyszłość – wypadnięcie czopu śluzowego jest ważnym objawem porodu! Niektóre kobiety zaczynają już nieznacznie przybierać na wadze. Inne – wręcz przeciwnie chudną. W tym drugim przypadku, wcale nie ma powodów do niepokoju. Spadek wagi może być spowodowany wymiotami, typowymi dla początku ciąży.

Na twoich brodawkach zaczną pojawiać się małe grudki – są to zwykłe gruczoły łojowe, a ich powiększanie się jest typowe dla okresu ciąży. Przez zmiany hormonalne, w 7 tygodniu ciąży często pojawia się trądzik. Zazwyczaj mija on po upływie dwóch, trzech tygodni. Pamiętaj jednak, by zachować dużą ostrożność przy stosowaniu leków przeciwtrądzikowych. Nawet te bez recepty, niezależnie czy są doustne, czy do użytku zewnętrznego, mogą mieć zły wpływ na rozwój płodu. Lepiej skonsultuj ewentualną kurację z lekarzem.

Co możesz odczuwać?

Nadal mogą ci doskwierać mdłości, nadwrażliwość na niektóre zapachy i smaki.

Jak sobie poradzić z porannymi wymiotami w ciąży?

  • Jedz małe ilości posiłków, za to o wiele częściej.
  • Nigdy nie kładź się spać głodna.
  • Staraj się unikać drażniących cię zapachów.
  • Jedz dużo produktów bogatych w witaminę B, tj. rodzynki czy banany.
  • Koniecznie pij duże ilości płynów – przy częstych wymiotach możesz się odwodnić!

Jak rozwija się dziecko?

Już teraz zaczynają się kształtować organy płciowe dziecka, ale jeszcze przez długi czas nie da się ich „rozszyfrować” podczas badania USG. Pojawiają się też łuki skrzelowe. Z nich powstaną język, podniebienie, żuchwa i mięśnie twarzy. Dzieciątko ma też własną krew. W dodatku produkuje ją teraz wątroba, a nie pęcherzyk żółciowy jak dotychczas. Jego serce ma już cztery komory i bije coraz regularniej.

Jak wygląda dziecko?

Twoje dziecko nabiera ludzkich kształtów. Ma już rączki i nóżki. Z jego główki wyodrębniła się twarz – ma już oczy, nos, usta i uszy. Oczywiście, ciągle rośnie. Ma już od 6 do 8 mm i waży 1 gram.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 7 tydzień ciąży

Natalia Kosznik

Tematy:

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość