Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

8 nowych karcynogenów

Amerykański Departament Zdrowia dodał 8 nowych substancji do listy czynników rakotwórczych.

W raporcie zidentyfikowano substancje rakotwórcze i te, wobec których istnieje takie podejrzenie. Wśród nich znalazły się:

  • Formaldehyd - jest stosowany najczęściej jako surowiec do produkcji wielu barwników, żywic syntetycznych, w garbarstwie, fotografice, do konserwacji i utrwalania preparatów anatomicznych oraz jako środek dezynfekujący. W niewielkich stężeniach wywołuje łzawienie oczu, zaczerwienienie spojówek, kaszel, ból głowy, uczucie duszności i kołatanie serca.
  • Kwas arystolochowy - ze względu na właściwości bakteriobójcze, można znaleźć go w składzie różnych preparatów ziołowych. Według badań, zawierają go cztery produkty tradycyjnej medycyny chińskiej: Xiao Qin Long Wan sprzedawany jako środek na przeziębienie i grypę, przeciwbólowy Chuan Xiong Cha Tiao Wan, Bai Tou Weng Wan stosowany przy kłopotach żołądkowych, oraz antystresowy preparat Xie Gan Wan.

  • Węglik wolframu - Ze względu na dużą twardość, używa się go w produkcji narzędzi tnących, pocisków, wygładzarek i łożysk. Zastosowanie znajduje też w jubilerstwie, gdzie jest używany jako materiał odporny na rysowanie (pokrywa się nim między innymi bransoletki i obrączki ślubne).
  • Kaptafol - jest środkiem chemicznym mającym zastosowanie w zwalczaniu grzybów atakujących owoce, warzywa i rośliny ozdobne. W Stanach Zjednoczonych został zakazany w 1999 roku, ale kontakt z substancją w przeszłości może mieć wpływ na obecny stan zdrowia.
  • o-nitrotoluene - Używany do produkcji barwników, które są stosowane w farbiarstwie włókienniczym oraz w produkcji lakierów i farb.
  • „Wdychalne” włókna szklane- włókno szklane stosuje się najczęściej do izolacji budynków, ale materiały wykorzystywane w tym celu prawdopodobnie nie zwiększają ryzyka rozwinięcia się choroby nowotworowej u ludzi. Niebezpieczna jest natomiast wyjątkowo trwała odmiana włókna szklanego, które może przedostać się do płuc i z tego względu zaklasyfikowane zostało do materiałów rakotwórczych.
  • Riddelliine - substancja aktywna zawarta w niektórych preparatach ziołowych zawierających starzec.
  • Styren - jest współcześnie jednym z podstawowych surowców dla przemysłu tworzyw sztucznych. Używany na całym świecie do produkcji kauczuków syntetycznych, części samochodowych, pojemników na żywność, itp. Styren do organizmu człowieka dostaje się poprzez układ oddechowy. Największe zagrożenie stwarza ekspozycja na dym papierosowy.

Zakwalifikowanie wyżej wymienionych substancji do niechlubnego grona karcynogenów nie oznacza, że doprowadzą one do choroby nowotworowej. W ocenie ryzyka istotne są takie czynniki jak długość ekspozycji i indywidualna wrażliwość na daną substancję.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość