Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

8 tydzień ciąży

Życie rozwijające się w twoim ciele nie jest już tylko embrionem, ale płodem i to coraz większym. Jak dużym? Podobnym do ziarenka fasoli. Co z tobą? Twój brzuch może już troszeczkę się powiększać. U wielu kobiet zaczynają się też napięcia mięśni brzucha i częste parcia na pęcherz.

Co zmienia się w twoim ciele?

Twoja macica staje się coraz większa (jest już wielkości mandarynki). Mogą się więc pojawiać bóle i uciski w dolnej części brzucha. W związku z powiększaniem się macicy, prawdopodobnie trochę zwiększył się obwód twojej talii. Jeżeli jednak znacznie przytyłaś w brzuchu, może być to oznaka ciąży mnogiej.

Co możesz odczuwać?

Mdłości, zmęczenie i wahania nastrojów nadal mogą ci towarzyszyć. Wiele kobiet i ich partnerów, na tym etapie umie sobie już z nimi poradzić. Dodatkowo możesz odczuwać ciężkość miednicy. Charakterystyczne dla 8. tygodnia ciąży są też częstsze parcia na pęcherz. Niebawem się do nich przyzwyczaisz, a na końcu ciąży, niedługo przed porodem ta dolegliwość się nasili.

Co powinnaś teraz zrobić?

8 tydzień ciąży to najwyższy czas, by pomyśleć o pierwszej wizycie u ginekologa. Nie wybieraj go jednak zbyt pochopnie. Pod jego opieką powinnaś czuć się bezpieczna, ważne byś mogła o wszystko wypytać i odwrotnie – by lekarz prowadzący ciążę robił wnikliwy wywiad lekarski, kierował cię na odpowiednie badania, słuchał twoich potrzeb i odczuć. Pamiętaj, że jeśli chcesz otrzymać becikowe, musisz mieć potwierdzenie na to, że byłaś pod opieką lekarską najpóźniej od 10 tygodnia ciąży. Lekarz powinien więc założyć ci kartę ciążową.

Jak się rozwija dziecko?

Kości płodu wydłużają się, a więc dziecko nabiera coraz bardziej ludzkich kształtów. Stają się też coraz twardsze. Co więcej, zaczynają kształtować się stawy. W serduszku dziecka pojawiają się zastawki do aorty i tętnicy płucnej. W głowie malucha kształtuje się też ucho wewnętrzne. Odpowiada ono za zmysł równowagi. Dzięki niemu, już niedługo dziecko będzie czuło twoje ruchy! Wyczuje, jeśli podbiegniesz do autobusu, albo kiedy będziesz tańczyć. Podczas 8. tygodnia ciąży tworzy się przysadka mózgowa. Jest ona odpowiedzialna chociażby za rośnięcie dziecka i produkcję hormonów. Nerki, po raz pierwszy wyprodukują mocz. Zaczynają się rozwijać jelita dziecka, jednak powiązane są z pępowiną.

Jak wygląda dziecko?

Rączki i nóżki płodu są już coraz dłuższe i stają się coraz bardziej proporcjonalne. Na ich końcach pojawiają się maleńkie paluszki. Kręgosłup ma grubość szpilki, a żebra dziecka – włosa. Wszystko pokrywa przezroczysta skóra. Płód znacznie urósł od poprzedniego tygodnia. Ma już od 15 do 20 mm długości.

Jak zachowuje się maluch?

Dzięki stawom i wystarczającej ilości miejsca, dziecko może zacząć się poruszać. Nie wyczujesz jednak tego, ale możesz zobaczyć podczas badania USG.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 8 tydzień ciąży

Natalia Kosznik

Tematy:

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość