Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

9 tydzień ciąży

Zmieniają się rysy twarzy dziecka, jego kości się wydłużają, zanika też charakterystyczny dla wczesnego etapu ciąży ogonek. A co z tobą? Wchodzisz w kolejny etap ciąży. Nudności powinny już ustępować, za to powoli zacznie rosnąć ci brzuszek. Może pojawić się też nowa dolegliwość – zwiększone łaknienie.

Co się zmienia w Twoim ciele?

Twoja talia powoli zanika, a piersi stają się nabrzmiałe. Możesz też zauważyć na nich niebieskie naczynia krwionośne. Wiele kobiet już tyje. Nie powinno być to jednak dużo. Prawidłowy wzrost wagi w ciąży to około 1 kilograma na miesiąc.

Co możesz odczuwać?

9 tydzień ciąży objawia się zupełnie nowymi dolegliwościami. Mogą to być na przykład duszności i krwawienie z nosa. Możesz też cierpieć na zaparcia i wzdęcia. Często pojawia się także zwiększony apetyt. To normalne, bo twój organizm potrzebuje teraz trochę więcej energii. Nie przesadzaj jednak z uleganiem „zachciankom”, bo nie jest to zdrowe, ani dla ciebie, ani dla dziecka. Pamiętaj, że po ciąży maluch będzie potrzebował sprawnej i zadowolonej z siebie mamy! U wielu kobiet w 9. tygodniu ciąży ustępują mdłości, choć u niektórych trwają do jej końca. Niestety, zmiany nastrojów, senność i bóle głowy to problemy, które towarzyszą kobietom do końca ciąży.

Co powinnaś teraz zrobić?

Póki jeszcze nie urósł ci duży brzuszek i nie zmienił się twój środek ciężkości, przygotuj dom na okres dalszych miesięcy ciąży. Pousuwaj rzeczy, o które możesz się potknąć, a wszystkie te z których często korzystasz ułóż na niższych półkach w szafach, byś nie musiała sięgać po nie wysoko. Warto też pamiętać o nawilżaniu powietrza – pomoże w dusznościach i krwawieniu z nosa.

Jak się rozwija dziecko?

Duża główka dziecka zaczyna się coraz bardziej prostować. Jego kończyny się wydłużają. Pomiędzy paluszkami maleństwo ma błonki, który za jakiś czas zanikną i pozostawią wykształcone paluszki. Zanika też pierwotny ogonek. W tej fazie rozwija się łożysko – tak ważne dla utrzymania dziecka przy życiu. Serduszko jest całkowicie ukształtowane i bije z prędkością 170 uderzeń na minutę. W 9. tygodniu ciąży duże zmiany zachodzą także w mózgu – dzieli się na dwie półkule.

Jak wygląda dziecko?

Jego oczka pokryte są błonkowatą powieką. Mają już nawet tęczówki! Ważną zmianą w wyglądzie jest też zanik ogonka u dziecka. No i oczywiście, wciąż rośnie – ma już 3 cm.

Jak zachowuje się maluch?

Cieszy się umiejętnością poruszania. Wygina kończyny i kręgosłup. Dzięki temu nie tylko poznaje swój świat w twoim ciele, ale też kształtuje i pobudza rozwój swoich mięśni. Jego tańce w twoim brzuchu zobaczysz na badaniu USG, ale jeszcze ich nie poczujesz.

Więcej informacji znajdziesz na Fajnamama.pl: 9 tydzień ciąży

Natalia Kosznik

Tematy:

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość