Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Afta

Afta to niewielkie, otwarte owrzodzenie zlokalizowane w jamie ustnej, objęte miejscowym stanem zapalnym. Aftoza nawrotowa jest najczęściej uwarunkowana genetycznie, ale afty pojawiające się częściej niż 2 razy w roku mogą również sugerować obecność innych schorzeń i wymagają konsultacji lekarskiej.

Wśród czynników sprzyjających powstawaniu aft wymienia się głównie: stres, urazy mechaniczne, alergie, zaburzenia hormonalne, podrażnienia (np. pastą do zębów lub składnikami żywności), schorzenia autoimmunologiczne, upośledzenie odporności, choroby wirusowe, białaczkę, stosowanie niektórych leków (np. silnych antybiotyków) oraz niedobory witamin, kwasu foliowego i żelaza.

Objawy

Afty przypominają płytkie nadżerki, pokryte białawym nalotem i otoczone zaczerwienioną tkanką zapalną. Owrzodzenia wykazują tendencję do samoistnego gojenia w ciągu kilku dni, ale mają też skłonność do nawracania. Wysypowi aft może towarzyszyć gorączka, niewielkie powiększenie węzłów chłonnych i złe samopoczucie.

Zmiany występują na języku, wargach, w miejscu zetknięcia się wewnętrznej strony policzków z dziąsłami, w przedsionku jamy ustnej lub na podniebieniu miękkim i są zwykle bolesne. Mogą pojawiać się pojedynczo lub w skupiskach, osiągając zwykle średnicę ok. 5 mm.

Leczenie aft

Afty mogą być na tyle bolesne, że w ciągu pierwszych kilku dni przeszkadzają w jedzeniu i mówieniu. Zaleca się wtedy płukanie jamy ustnej roztworem tetracykliny. W cięższych przypadkach lekarz może przepisać lek steroidowy. W aptekach dostępne są roztwory do płukania o działaniu znieczulającym lub pasty i chłodzące żele do bezpośredniego stosowania na owrzodzenie.

Istnieje też szereg domowych sposobów łagodzenia bólu i leczenia aft. Ulgę przynoszą okłady z herbaty oraz płukanki z liści malin, szałwii, łopianu lekarskiego i czerwonej koniczyny. W przypadku, gdy afty są reakcją na przewlekły stres, zaleca się wykorzystanie technik relaksacyjnych.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość