Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Afty jamy ustnej

Przyczyna powstania aft jest nieznana, ale często wiąże się je ze zmęczeniem, stresem, niewłaściwą dietą, paleniem tytoniu, wyniszczeniem organizmu w czasie innej choroby. Występują też jako powikłanie wirusowych chorób jamy ustnej, u dzieci po niektórych chorobach zakaźnych, w okresie ząbkowania.

Afty są niewielkimi bolesnymi owrzodzeniami jamy ustnej, które najczęściej powstają w miękkim fałdzie tkanki, gdzie wewnętrzna strona policzków styka się z dziąsłami. Często też występują na podniebieniu miękkim, języku i w przedsionku jamy ustnej. Afty mogą pojawiać się pojedynczo lub w grupie, nawet 10 lub więcej. Na początku afty są małe, czerwone, wciągu 1-2 dni w ich środku tworzy się żółty lub biały krater, osiągając średnicę od 3 - 12 mm lub więcej.

Afty mogą być na tyle bolesne, że w ciągu pierwszych kilku dni przeszkadzają w jedzeniu i mówieniu. U niektórych osób może też pojawiać się gorączka, powiększenie węzłów chłonnych i ogólnie złe samopoczucie.

Inną przyczyną powstawania aft od wyżej wymienionych, może być zbyt energiczne szczotkowanie zębów, spożywanie niektórych potraw, niewłaściwie dobrane protezy, wypełnieniami dentystycznymi zębów. U kobiet afty często występują tuż przed miesiączką. Nawroty choroby są częste, ale większość goi się w ciągu 2 tygodni. Czasem jednak konieczne jest wykonanie posiewu w celu odróżnienia ich od zmian w przebiegu opryszczki i wtórnego zakażenia bakteryjnego.

Leczenie

Jeśli afty powtarzają się dosyć często, zaleca się płukanie jamy ustnej roztworem tetracykliny, co pozwala na łagodzenie bólu. W cięższych przypadkach lekarz może zalecić lek steroidowy, lub dostępne na receptę roztwory do płukania o działaniu znieczulającym, pasty do bezpośredniego stosowania na owrzodzenie, usuwające ból i przyspieszające gojenie.

Afty możemy również leczyć ziołami. Kwas taninowy znajdujący się w herbacie jest środkiem ściągającym, który wysusza i zmniejsza ból. Torebkę herbaty należy zanurzyć w gorącej wodzie, wycisnąć większość wody, przestudzić, a następnie przyłożyć na aftę na 3 minuty. Dobre efekty przynoszą płukanki z liści malin, szałwii, łopianu lekarskiego, czerwonej koniczyny.

Aby złagodzić ból, można spróbować żelu (bez recepty) znieczulającego albo płynu stosowanego bezpośrednio na owrzodzenie. Niegdyś stosowany ałun na skaleczenia przy goleniu, można też użyć przy aftach. Powoduje on odrętwienie zakończeń nerwowych i przynosi chwilową ulgę. Dla złagodzenia bólu można zażyć paracetamol lub ibuprofen. Można też płukać jamę ustną łagodnym roztworem soli kuchennej (1/2 łyżeczki na 1 szklankę). Należy często oczyszczać aftę, stosując patyczek z waty do czyszczenia uszu zanurzony w roztworze z 1 części 3% wody utlenionej na 4 części wody. A do mycia zębów używaj miękkiej szczoteczki i sody oczyszczonej, która mniej drażni niż pasta do zębów.

Ponieważ afty przypisuje się stresowi, to niektóre techniki relaksacji również mogą być pomocne, zarówno joga jak i medytacja.

Podczas leczenia aft dobrze jest zastosować odpowiednią dietę. Do czasu wygojenia najlepiej spożywać kojące, chłodne pokarmy. Zwykle dobrze są tolerowane: mleko, lody, żelatyna, budynie, jogurt z żywymi kulturami bakterii. Zalecana jest też cebula, zarówno surowa jak i gotowana, ze względu na dużą zawartość siarki.

Należy unikać czekolady, owoców cytrusowych, kwaśnych potraw, soli, ostrych przypraw. Jeśli afty często się nawracają, należy przeanalizować dietę w celu upewnienia się, czy zawiera ona dostateczna ilość kwasu foliowego, żelaza, cynku i witaminy B12. Badania wykazały, że istnieje związek między występowaniem aft, a niedoborami tych składników odżywczych.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Lips na afty (Gość)

  Najbardziej prawdopodobna przyczyna powstawania aft, podobnie jak zajadow w kacikach ust, jest niedobor ryboflawiny (witaminy z grupy B), ktora powoduje patologiczne zmiany w sluzowkach jamy ustnej. Przy wystepujacych juz aftach dobrze polaczyc terapie z antybakteryjno i p/grzybiczo dzialajaca szalwia.

  W aptece sa gotowe tabletki na zajady i afty o nazwie Lips za okolo 8 zl za 30 tabletek. Polecam. Przy aftach bardzo szybko usuwaja bolesnosc.

 2. www.DlaTwoichUst.pl (Gość)

  innowacja w walce z aftami

  samorozpuszczalne plasterki z aktywnymi skladnikami

  After remesense

 3. www.DlaTwoichUst.pl (Gość)

  innowacja w walce z aftami

  samorozpuszczalne plasterki z aktywnymi skladnikami

  After remesense

 4. guzikowiec

  Jeśli afty już się pojawią, to tak naprawdę można tylko łagodzić ich istnienie, raczej żadne preparaty nie przyspieszają ich gojenia - trzeba swoje odcierpieć :(