Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Alergia na roztocza

Jest to jedna z paskudniejszych nadwrażliwości. Nie dość, że same roztocza wyglądają mało przyjemnie – to na dodatek uczulają nas ich… odchody. A konkretnie pewne zawarte w nich białko, którego naprawdę ciężko się pozbyć z domowych tkanin.

W zasadzie nie ma możliwości, aby całkowicie pozbyć się roztoczy z naszego mieszkania. Najgorsze dla osób uczulonych jest jednak to, że te mikroskopijne pajączki najlepsze warunki do życia znajdują w pościeli. Nawet więc po kilku godzinach snu, alergik może wstawać z łóżka zmęczony, niewyspany i z bolącą po trudnej nocy głową.

Jak objawia się alergia na roztocza?

Uczulenie na roztocza kurzu domowego wywołuje przeważnie dolegliwości ze strony układu oddechowego. Tą drogą bowiem właśnie, poprzez wdychanie unoszących się w powietrzu drobinek, alergen wnika do naszego organizmu. Można więc mieć:

 • nieżyt nosa („zatkany nos”),
 • napady kichania,
 • wodnisty katar,
 • świąd nosa (swędzenie wewnątrz nosa),
 • uporczywy kaszel,
 • duszności (występujące najczęściej w nocy i nad ranem),
 • świszczący oddech.

Dwa ostatnie symptomy wymagają pilnej wizyty u alergologa, ponieważ ich występowanie wskazuje na możliwość rozwinięcia się w najbliższym czasie niebezpiecznej dla życia astmy.

Mniej charakterystycznymi dolegliwościami, związanymi głównie z faktem, że alergia na roztocza jest chorobą przewlekłą a czynnika uczulającego ciężko pozbyć się z otoczenia, są:

 • łzawienie i podrażnienie oczu,
 • zmęczenie, senność (nie wysypiamy się w nocy),
 • zaburzenia koncentracji,
 • częste bóle głowy,
 • nieżyt śluzowy żołądka,
 • wypryski atopowe na skórze.

W jaki sposób ograniczyć ilość roztoczy w naszym domu?

Jak wspomniałam, całkowite usunięcie tych drobnych pajączków nie jest możliwe. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby utrudnić im nieco życie, dzięki czemu alergenu wokół nas będzie zdecydowanie mniej – i objawy staną się mniej dotkliwe.

Roztocza giną w wysokiej temperaturze, dlatego pościel należy prać co kilka dni, ustawiając pralkę na 60oC lub więcej. Przed użyciem dobrze jest ją jeszcze wyprasować, gorące żelazko również zabija pajęczaki.

Wietrzmy pościel, koce i inne tkaniny latem na pełnym słońcu, a jesienią czy zimą – kiedy temperatura na dworze spada poniżej 15oC. W pierwszym przypadku roztocza giną pod wpływem promieni UV, w drugim – ze względu na zimno.

Roztocza najlepiej czują się w temperaturze 22-28oC, przy dużej wilgotności panującej w domu. Warto więc mieć nieco chłodniej, zwłaszcza w nocy, oraz często i dokładnie wietrzyć pomieszczenia aby usunąć wilgoć.

Im mniej tkanin w domu, tym lepiej. Należy usunąć dywany i wykładziny, ciężkie zasłony można zamienić na rolety z tworzywa, pluszaki i tym podobne rzeczy trzymać w szafkach, np. oszklonych. Odzież również trzymajmy zawsze w szafie, nie na „luźnych” wieszakach (np. kurtki w przedpokoju).

Do odkurzania używać można odkurzaczy ze specjalnymi filtrami. Ścieranie kurzy powinno odbywać się za pomocą wilgotnych ściereczek lub środków w aerozolu. Wycieranie mebli „na sucho” powoduje rozpylanie roztoczy i ich odchodów, za chwilę osiądą w innym miejscu.

W sypialni nie powinno być roślin doniczkowych, ciężkich zasłon, dywanów. Na łóżko można kupić specjalne pokrowce antyalergiczne. Pościel zmieniamy co kilka dni, dokładnie ją od razu piorąc.

Leki stosowane w alergii na roztocza

Jeżeli objawy są bardzo uciążliwe, należy udać się do lekarza alergologa w celu dobrania odpowiednich leków. Pamiętajmy, że uczulenie na roztocza może prowadzić do astmy, która jest przewlekłą i bardzo uciążliwą chorobą.

Przy niewielkich objawach, pojawiających się na przykład tylko podczas gruntownego sprzątania domu, możemy zastosować leki antyalergiczne dostępne w aptekach bez recepty.

Bronisław Danowski

Tematy: alergie, alergia, roztocza

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. MartaP

  Najszybszy sposób na roztocza to ozonowanie, wystarczy domowy ozonator włączyć na 30 min w sypialni, efekt będzie większy jak wyozonuje się pościel - w niej jest najwięcej roztoczy. U mnie objawy alergii znacznie zmniejszyły się. Domowy ozonator jest wystarczający (ja kupiłam w www.zdrowiemojapasja.pl )