Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Alergia pokarmowa u niemowląt

Jeśli w rodzinie są osoby posiadające alergię istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo tego, że niemowlę będzie uczulone na niektóre pokarmy. Dlatego bardzo ważne jest zachowanie środków ostrożności, by ochronić dziecko przed objawami alergii.

Noworodki szczególnie narażone są na alergię, ponieważ nie mają one tak wykształconego systemu odpornościowego. Alergia pokarmowa u niemowląt może trwać do piątego roku życia malucha.

To co najczęściej uczula dzieci to przede wszystkim: mleko, jaja, cytrusy, kakao, banany, pomidory, maliny, poziomki, miód, orzechy, warzywa nieznanego pochodzenia i inne. Takie produkty powinny być wprowadzone później do diety dziecka, czyli najlepiej po piątym roku życia. Ważne jest, by nie spieszyć się z urozmaicaniem jedzenia alergicznego malucha i często umawiać się na wizyty u pediatry.

Objawy alergii u niemowląt

  • Wymioty,
  • Płacz dziecka,
  • Apatia i zły humor,
  • Biegunka,
  • Wysypka,
  • Opuchnięcie szyi, warg i języka,
  • Katar.

Bardzo ważne jest, by niemowlak pił mleko mamy podczas pierwszych miesięcy życia, ponieważ zawiera ono substancje, które hamują reakcje alergiczne. Jeśli kobieta nie może karmić piersią lekarz może zalecić preparat zastępujący mleko matki, oznaczony znakiem HA. Ważne jest również, aby kobieta będąca w ciąży prawidłowo się odżywiała (na przykład nie piła mleka w pierwszym trymestrze, jeśli jej pierwsze dziecko było na nie uczulone).

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. muminka (Gość)

    przez wiele lat zmagalam sie z alergia pokarmowa na wiele produktow, kiedy zaszlam w ciazy obawialam sie, ze moje dziecko moze miec alergie, gdyz maz tez ja ma, dlatego w pierwszych miesiacach zycia dziecka dawalam mu do picia latopic dla niemowlat, probiotyk na alergie, jest to lek zupelnie bezpieczny, bez skutkow nieporzadanych, ktory dziala na zasadzie uzupelnienia, a przy tym uszczelnienia flory bakteryjnej przewodu pokarmowego dziecka, co przeciwdziala alergii pokarmowej, dzis corka ma juz 10 lat i nie ma zadnych objawow alergii, bardzo sie ciesze, ze zastosowlam u niej probiotyk i mam teraz spokój z alergia u dziecka :)