Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Alergiczny nieżyt nosa

Uczucie zatkanego nosa, wyciek wodnistej wydzieliny z nosa lub uczucie ściekania jej po ścianie gardła – to tylko niektóre objawy alergicznego nieżytu nosa. Mimo, że choroba ta ma podłoże genetyczne, istnieją jednak sposoby, aby złagodzić symptomy tej dokuczliwej dolegliwości.

Czym jest alergiczny nieżyt nosa?

Alergicznym nieżytem nosa nazywamy chorobę o podłożu genetycznym, którą rodzice przekazują dziecku jako tak zwaną „skazę atopową”. Mimo, że choroba ta zwykle pojawia się w pierwszych latach życia, nie oznacza to, że nie może wystąpić także później – nawet po czterdziestce. Według statystyk na alergiczny nieżyt nosa cierpią trzy na dziesięć osób, a w wieku dziecięcym i u nastolatków znacznie częściej dolegliwość ta występuje u chłopców.

Objawy alergicznego nieżytu nosa

 • wyciek wodnistej wydzieliny z nosa
 • uczucie zatkania nosa i jego świąd
 • napady kichania
 • zaburzenia węchu -- spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła
 • alergiczne zapalenie spojówek i swędzenie oczu
 • ból głowy i zatok
 • trudności w oddychaniu (alergiczny nieżyt nosa sprzyja rozwojowi astmy)

Alergeny wywołujące alergiczny nieżyt nosa

 • pyłki roślin wiatropylnych - drzew, traw, chwastów
 • zarodniki grzybów pleśniowych
 • kurz domowy
 • alergeny zwierząt

Rozpoznanie choroby

Do rozpoznania choroby dochodzi na podstawie przeprowadzonego przez lekarza wywiadu, który uwzględnia częstotliwość, nasilenie, czas trwania oraz charakter objawów, a także narażenie pacjenta na czynniki wywołujące reakcję alergiczną w życiu codziennym (w szkole, w domu).

Oprócz tego często konieczne jest również przeprowadzenie odpowiednich badań, dzięki którym specjalista ocenia zmiany w nosie, gardle i uszach pacjenta oraz dzięki którym możliwe staje się wykrycie czynnika wywołującego reakcję alergiczną.

Leczenie alergicznego nieżytu nosa

Leczenie tej dolegliwości polega na unikaniu kontaktu z alergenem, leczeniu farmakologicznym zleconym przez lekarza i dostosowanym do potrzeb pacjenta oraz immunoterapii (odczulaniu).

Powikłania alergicznego nieżytu nosa

 • zapalenie zatok przynosowych
 • zapalenie ucha środkowego
 • przerost migdałka gardłowego (tzw. trzeciego migdałka)

Agata Bernaciak

Tematy: alergia, katar

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Marco (Gość)

  Ani nie zachwalam ani nie kyykrtował bym produktu Scholl. Nie mam zdania, bo dotąd nie prf3bowałam. Alergia może cię dopaść w dosłownie każdym wieku. Bylica bywa popularnie nazywana piołunem. W Polsce należy ona do najobficiej pylącej i najsilniej uczulajacych chwastf3w. Alergia na bylice daje się we znaki od lipca do października, bo może być to rf3wnież okres jej pylenia (szczyt przypada na ostatnią dekadę lipca i na cały sierpień). Wiadomo, że alergię uskarża się sporo ludzi. U zwykłego człowieka występują dwie subpopulacje komf3rek tucznych; tkankowe i blon śluzowych, ktf3re wywodzą sie ze wspf3lnego prekursora w szpiku. Rf3żnice te są najprawdopodobniej skutkiem wpływu mikrośrodowiska, w ktf3rym przebywają. Subpopulacje te rf3żnia się składem enzymf3w zawartych w wewnątrzkomf3rkowych ziarnach gromadzących mediatory reakcji zapalnej i wrażliwością na kromoglikan dwusodowy (lek stosowany w astmie oskrzelowej i w alergiach pokarmowych.